• Milicz
  • środa, 19 grudzień 2018 11:34
  •   71

Nasze samorządy zrezygnowały z 5,2 mln zł dotacji na budowę ścieżek rowerowych

Nasze samorządy zrezygnowały z 5,2 mln zł dotacji na budowę ścieżek rowerowych
Nasze samorządy zrezygnowały z 5,2 mln zł dotacji na budowę ścieżek rowerowych © fotolia

Gmina Milicz będąca liderem projektu budowy 30 km ścieżek rowerowych na terenie wszystkich trzech gmin powiatu milickiego zrezygnowała z pozyskanej na ten cel unijnej dotacji w kwocie ponad 5,2 mln zł. Powodem była zbyt wysoka cena inwestycji zaproponowana przez potencjalnego wykonawcę oraz brak zgody Urzędu Marszałkowskiego na podwyższenie dotacji.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Unijne dofinansowanie w wys. 5 mln 240 tys. zł, które pozyskała gmina Milicz wspólnie z pozostałymi samorządami naszego powiatu, miało stanowić 85 proc. dofinansowania inwestycji. Koszt budowy 30km ścieżek rowerowych oszacowany został bowiem wstępnie na 6 mln 180 tys. zł, co oznaczało, że gminy Milicz, Krośnice i Cieszków miały z własnych budżetów dołożyć w sumie tylko 990 tys. zł, stanowiące pozostałe 15 proc. wartości inwestycji.

Gdy jednak gmina Milicz, jako lider przedsięwzięcia, ogłosiła przetarg na budowę ścieżek rowerowych, na pierwszy przetarg w czerwcu nie wpłynęła żadna oferta, a na kolejny przetarg w lipcu zgłosił się tylko jeden wykonawca, który zaproponował cenę 9 mln 977 tys. zł. Była to kwota o blisko 3,8 mln zł wyższa od pierwszego kosztorysu i oznaczała, że nasze gminy musiałyby z własnych budżetów dołożyć aż 4,8 mln zł.

Gmina Milicz wystąpiła więc do Urzędu Marszałkowskiego, który rozdziela unijne dotacje o zwiększenie dofinansowania do 85 proc. faktycznej wartości inwestycji wynikającej z przetargu. Urząd Marszałkowski nie wyraził jednak na to zgody. Jak na powiedział wiceburmistrz Łukasz Rokita, powodem było wyczerpania się puli pieniędzy z unijnego programu, z którego nasze gminy otrzymały dofinansowanie. Urząd Marszałkowski nie wyraził też zgody na przedłużenie terminu wykonania inwestycji, o co również gmina Milicz wnioskowała, a który został wyznaczony na 30 czerwca 2019 r. Termin ten był nierealny do utrzymania, gdyż wykonawca miał nie tylko zrealizować inwestycję, ale też najpierw wykonać dokumentację projektową, co jest czasochłonne. – W związku z tym 5 grudnia rozwiązaliśmy umowę na dofinansowanie tej inwestycji – powiedział nam Łukasz Rokita.

Wiceburmistrz poinformował jednocześnie, że gmina będzie starała się o dotacje na realizację tej inwestycji z innego programu unijnego i w wysokości 85 proc. faktycznej na ogłoszenie naboru przez Urząd Marszałkowski.

Planowane do budowy na terenie powiatu ścieżki rowerowe o długości 30 km łączyć się mają z istniejącymi już ścieżkami rowerowymi, prowadzące przez ciekawe krajobrazowo i architektonicznie miejsca na terenie całego powiatu milickiego. Na terenie gminy Milicz zaplanowano budowę prawie 16 km ścieżek rowerowych, na terenie gminy Cieszków ponad 11 km, a na terenie gminy Krośnice ponad 3 km.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)