• Kraj
  • piątek, 28 grudzień 2018 09:47
  •   161

Sprawdź, czy stracisz 500+

Rząd musi zmienić kluczowy program PiS! Szybko!
Rząd musi zmienić kluczowy program PiS! Szybko! Rząd musi zmienić kluczowy program PiS! Szybko! © archiwum

1 634 zł – tyle od stycznia zarobi prawie milion Polaków, którzy otrzymują minimalną pensję. Najniższe gwarantowane przez państwo wynagrodzenie wzrośnie od Nowego Roku o 100 zł. Wydawałoby się, że to powód tylko do radości, a jednak niektórym Polakom ta podwyżka spędza sen z oczu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak szacują eksperci, w Polsce jest kilkaset tysięcy osób, które samotnie wychowują dziecko, a zarabiają minimalną pensję. Dotychczas spełniali kryterium dochodowe, które obowiązuje w rządowym programie, bo płaca minimalna wynosiła 1 530 zł netto. Samotni rodzice jedynaków z dochodem 765 zł na osobę mieścili się w progu dochodowym, który wynosi 800 zł na osobę. Sytuacja zmieni się, gdy płaca wzrośnie do 1 634 zł na rękę, czyli od 1 stycznia.

Samotni opiekunowie przekroczą limit zaledwie o 17 zł! Całe szczęście nie stanie się to automatycznie już w przyszłym roku. Jak tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, do września przyszłego roku trwa obecny okres rozliczeniowy, kiedy pod uwagę są brane zarobki rodziców z 2017 r. W przyszłym roku urzędnicy uwzględnią wynagrodzenia z 2018 r., a podwyższona płaca minimalna będzie miała wpływ na świadczenie 500 plus dopiero za półtora roku. Niektórych samotnych rodziców ta przykra niespodzianka może jednak spotkać już w styczniu. – Wyższa płaca minimalna zaszkodzi tym, którzy po przerwie ponownie wejdą na rynek pracy. Jeśli uzyskany dochód i w takiej sytuacji bierzemy pod uwagę aktualne zarobki. Przez wyższą płacę minimalną mogą nie spełniać kryterium na pierwsze dziecko i nie otrzymają 500 plus – tłumaczy Damian Napierała.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)