• czwartek, 08 luty 2018 10:48
  •   1296

Król pączek

Król pączek
Król pączek © archiwum

Zapominamy o diecie i zdrowym odżywianiu. Dzisiaj tłusty czwartek, czyli w dzień, w którym objadamy się bezkarnie pączkami.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli”. Polane lukrem, z naklejonymi kawałkami skórki pomarańczowej, posypane cukrem pudrem, z nadzieniem różanym lub powidłami śliwkowymi. Pączek to przysmak uwielbiany przez wszystkich.  W święto wszystkich łasuchów musimy zgodnie z tradycją zjeść chociaż jednego pączka. Inaczej, jak głosi przesąd, nie będziemy mieli powodzenia przez cały rok. Tłusty czwartek wiąże się z kalendarzem religijnym, przypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, jako pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału. Okres ten nazywano zapustami lub mięsopustami.

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O PĄCZKACH
Ale tłusty czwartek obchodzili już starożytni rzymianie. Świętowali w ten sposób koniec zimy i radość z nadchodzącej wiosny. Początkowo pączki były wytrawne, robione z ciasta chlebowego, nadziewano je słoniną i smażono w smalcu. Później pojawiły się pączki na słodko, o czym pisał Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”. Jadano je też na obiadach czwartkowych u króla Stasia w łazienkach. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, kiedy to do ciasta zaczęto dodawać droższe, dzięki czemu rosło i pączki robiły się puszyste.

PĄCZEK IDEALNY
Prawdziwy pączek powinien być przygotowany tylko z kilku składników: mąki pszennej, jajek, droższy, mleka, masła, cukru, odrobiny spirytusu oraz powideł lub konfitur. Nie musi być idealnie kulisty, tylko lekko spłaszczony, ale musi mieć złocisty kolor, skórkę odrobinę przypieczoną i jaśniejszą, nie za szeroką obwódkę na środku. Obwódka świadczy o tym, że ciasto ma właściwą konsystencje. Najlepsze pączki są wyrabiane rękoma i smażone na smalcu.

ILE TO KALORII I JAK SPALIĆ
Pączek jest bombą kaloryczną, ale wśród słodyczy znajdziemy większe. Taka sama porcja faworków ma więcej kalorii. Co ważne, pączki nie powinny zawierać dodatków chemicznych i konserwantów. Jeden pączek w zależności od nadzienia, polewy czy sposobu smażenia ma od 200 go nawet 400 kcal. To tyle co jeden posiłek. Ponad 10 proc. masy stanowi tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a mamy jeszcze nadzienie i dodatki: lukier, cukier puder, marmoladę, budyń, konfitury, adwokat, czekoladę, kandyzowaną skórkę pomarańczową itp.

PĄCZKI Z INNYCH KRAJÓW
Pączek Berliński – nadziewany marmoladą, czekoladą, adwokatem lub tofii. Posypany cukrem pudrem lub lukrowany.
Pączek amerykański, czyli donut – puszysty, lekko chrupiący, z charakterystyczną dziurką w środku, udekorowany lukrem, różnymi polewami i posypkami.
Pączek wiedeński zwany też hiszpańskim – z ciasta parzonego lżejszego od tradycyjnych, nie ma nadzienia, po wierzchu najczęściej lukrowany.
Lokma – pochodzący z Turcji, nieduża kuleczka z cukrowym syropem i miodem.
Bomboleni – włoski mały pączek wypełniony budyniem i oblany kremem budyniowym. Podawany na ciepło.
Zeppole – też włoski pączek, o aromacie pomarańczy z dodatkiem sera risotta, przypomina ptysie.
Gulba jamun – pączek rodem z Indii, tradycyjnie przyrządzony z domowego twarogu o nazwie paneer.
Oliebollen – pączek holenderski, małe kulki z rodzynkami i jabłkami.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)