Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Kraj
  • czwartek, 08 marzec 2018 09:37
  •   179

PiS znów szykuje podwyżkę paliwa

Litr benzyny i ropy może zdrożeć o 10 gr!
Litr benzyny i ropy może zdrożeć o 10 gr! Litr benzyny i ropy może zdrożeć o 10 gr! © archiwum

Miało nie być nowych podatków, a tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości znów chce szukać pieniędzy w kieszeniach polskich kierowców! Za pomocą nowej opłaty emisyjnej od paliw mieliby oni sfinansować rozwój ekologiczny transportu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zdaniem ekspertów po wprowadzeniu nowej opłaty benzyna i ropa mogą zdrożeć o 10 gr za litr! Nowa danina została sprytnie ukryta w przepisach o utworzeniu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Według propozycji ministerstwa miałaby wynieść 8 gr za litr, jednak do tego trzeba doliczyć jeszcze VAT. To daje w sumie stawkę 10 gr, a resort energii szacuje, ze dzięki opłacie udałoby się zebrać prawie 1,7 mld zł.

Projekt zakłąda, ze 225 mln trafiłałoby do FNT i finansowano by z nich rozwój transportu ekologicznego, np. stacje do ładowania elektrycznych samochodów. Pozostałe 1,4 mld miałoby zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – PiS chce złupić kierowców po 8 gr od litra. Czyżby KORYTO+ się nie spisało i potrzebują kasy? Teraz na nagrody dla ministrów zrzucaać się będą wszyscy kierowcy, tankujący paliwa na stacjach benzynowych – ocenił na Twitterze pomysł nowej daniny Sławomir Neuman (50 l.), szef klubu PO.

Pomysłodawcy zapewniają jednak, że opłata nie musi oznaczać podwyżek. Dwa największe koncerny paliwowe w Polsce zapowiedziały nawet, że są gotowe wziąć ją na siebie. – Trudno mi w to uwierzyć, to mogą być tylko puste deklaracje. Doświadczenia pokazują, że dodatkowe opłaty i koszty zawsze producenci przerzucają na kupujących – uważa jednak Grzegorz Maziak z portalu E-petrol.pl. – Moim zdaniem, jeśli opłata wejdzie w życie, kierowcy na pewno odczują to w portfelach – przekonuje ekspert.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)