• Kraj
  • piątek, 27 lipiec 2018 10:16
  •   203

Dziś zniknie księżyc

Dziś zniknie księżyc
Dziś zniknie księżyc © archiwum

Już dziś będziemy mogli obserwować na niebie niezwykłe zjawisko, czyli całkowite zaćmienie Księżyca. I to najdłuższe od stu lat! Kolejne takie czeka nas dopiero w… 2123 r. Kiedy i dlaczego Srebrny Glob zniknie i jak prowadzić obserwację?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzisiaj koniecznie zarezerwuj sobie wolny wieczór, bo masz niepowtarzalną okazję obejrzeć coś niezapomnianego na południowo-wschodnim horyzoncie. Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się ok. 20:33, a maksymalna jego faza nastąpi 50 min później. Potem Srebrny Glob zacznie powracać, a w całości ujrzymy go ok. 23:13.

Wówczas będzie można zakończyć obserwację. Dlaczego dochodzi do zaćmienia Księżyca? Dzieje się tak, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Ziemia przysłania promienie słoneczne i Księżyc chowa się w jej cieniu, stąd wrażenie, że znika z nieba. Gdy zacznie znikać, może nam się wydawać, że jest czerwony lub bardzo duży – to zjawisko superksiężyca.

Oczywiście ten kosmiczny spektakl będziemy mogli obserwować tylko wtedy, jeśli dopisze pogoda. Na szczęście prognozy dla większości kraju są korzystne, jedynie na wschodzie chmury mogą pokrzyżować nam plany. Z kolei n najlepsza widoczność będzie nad morzem!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)