• Kraj
  • piątek, 28 grudzień 2018 10:05
  •   82

Nie chcemy płacić księdzu po kolędzie!

Nie chcemy płacić księdzu po kolędzie!
Nie chcemy płacić księdzu po kolędzie! © archiwum

Wizyty duszpasterskie w domach Polaków w okresie świąt Bożego Narodzenia to wieloletnia polska tradycja. Okazuje się jednak, że na zbieranie datków w trakcie chodzenia po kolędzie patrzymy coraz krytyczniej. Z badań wynika bowiem, że aż 64 proc. Polaków uważa, że księdza nie powinni przyjmować pieniędzy!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zbieranie datków przez duchownych akceptuje tylko 17 proc. badanych. Najbardziej dawaniu pieniędzy po kolędzie sprzeciwiają się kobiety, osoby zarabiające na rękę od 1 tys. zł do 2 tys. zł i osoby powyżej 50. roku życia – wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Eksperci nie mają wątpliwości – polskie społeczeństwo coraz bardzie odchodzi od Kościoła. – Coraz mniej Polaków uczestniczy w mszach świętych – zauważa prof. Henryk Domański (66 l.) z PAN. – Poza tym księża coraz częściej są krytykowani za niewywiązywanie się ze swoich obowiązków, za pedofilię i zaangażowanie Kościoła w politykę. To zniechęca do dawania czegokolwiek – dodaje socjolog.

Według Domańskiego coraz większa niechęć do dawania księżom pieniędzy wynika także z przeświadczenia, że Kościół jest instytucją bogatą i nie zasługuje na to, żeby ją dofinansowywać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)