• Kraj
  • piątek, 15 grudzień 2017 10:09
  •   129

400 zł dodatku dla emerytów

Nowy pomysł w Sejmie
Nowy pomysł w Sejmie Nowy pomysł w Sejmie © archiwum

Kolejna szansa na polepszenie jakości życia najstarszych seniorów. Być może w przyszłym roku rząd PiS przyzna 400 plus dla najstarszych Polaków? OP tają kwotę miałby się zwiększyć zasiłek pielęgnacyjnym, który nawet nie drgnął od 11 lat. Petycja w tej sprawie już znalazła uznanie wśród posłów partii rządzącej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Szaleje drożyzna, rosną opłaty, a seniorzy muszą jeszcze znaleźć pieniądze na elki czy rehabilitację. Na pokrycie takich wydatków osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji po 75. roku życia oraz niepełnosprawnym jest przyznawany zasiłek pielęgnacyjny. Problem w tym, że to zaledwie 153 zł, a na dodatek kwota nie jest waloryzowana i nie zmienia się od 11 lat. Dlatego do sejmowej Komisji ds. Petycji wpłynęła petycja od osoby prywatnej z wnioskiem, aby świadczenie zwiększyć o 402,72 zł. Dlaczego podwyżka miałaby wynieść właśnie tyle? Nowy comiesięczny dodatek w takiej wysokości mają otrzymywać osoby represjonowane w PRL.

Autor petycji podkreśla, że zgodnie z zasadą równości i niedyskryminacji o taką kwotę powinien więc wzrosnąć także zasiłek pielęgnacyjny. Tłumaczyć, że wydatki na życie seniorów po 75. roku życia i niepełnosprawnych ostatnio bardzo wzrosły. Pomysł już zyskał sojuszników wśród posłów. – Bardzo ciekawa inicjatywa. Dotychczasowe wydatki społeczni i socjalne były kierowane przede wszystkim do rodzin. Jestem całym serce za wsparciem także osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny – uważa poseł PiS Arkadiusz Mularczyk (46 l.).

Petycja została skierowana przez posłów do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O tym, czy seniorzy dostaną podwyżkę, zdecyduje wkrótce minister Elżbieta Rafalska (62 l.).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)