Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Krotoszyn
  • środa, 06 czerwiec 2018 11:35
  •   264

Gminna Rada Seniorów coraz bliżej powstania

Gminna Rada Seniorów coraz bliżej powstania
Gminna Rada Seniorów coraz bliżej powstania © Sebastian Kalak

Kiedy w 2017 roku zaczęto rozmawiać o powołaniu Gminnej Rady Seniorów nikt chyba nie wierzył, że jest szansa na jej powstanie. Dziś projekt nabrał realnych kolorów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przez prawie rok grupa inicjatywna na czele z inicjatorem Janem Leszkiem Pawlikiem, który prowadził prace w zakresie powołania Gminnej Rady Seniorów zrobiła wszystko, by na ostatniej sesji radnych gminnych podjęto w końcu uchwałę o powołaniu Gminnej Rady Seniora.

Do projektu przystąpiło kilka stowarzyszeń z terenu gminy, które mrówczą pracą przeprowadziły kolejno kampanie informacyjno-promocyjne zmierzające do napisania projektu statusu. Od września 2017 roku przystąpili z kolei do szerokiej konsultacji jego zapisów w środowiskach osób starszych z organizacji pozarządowych, z jednostek pomocniczych Gminy Krotoszyn oraz pozostałych poza ww. środowiskami.

Udało się. Na sesji radnych gminy Krotoszyn, 29 maja podjęto uchwałę o powołaniu takiej rady. – Teraz tylko całość uchwały musi zostać pozytywnie zaopiniowana przez wojewodę i będzie można ruszać z pracą – mówi inicjator akcji Jan Leszek Pawlik, znany w środowisku wolontariuszy i człowiek nad wyraz aktywny na polu działań seniorskich i prozdrowotnych. Gminna rada seniorów ruszy zapewne niebawem. Dlaczego jest tak istotna?

Już na początku realizacji pomysłu, realizatorzy zwracali uwagę na to, że będzie to rada aktywnych seniorów. Prosili zatem mieszkańców o aktywność w kreowaniu pomysłów: kogo wybrać do Gminnej Rady Seniorów, jak wybrać Gminną Radę Seniorów i jakie powinna mieć zadania na niewątpliwie potrzebna, społecznie pracująca i służąca środowisku osób starszych rada.

Wszystkich starszych osób w gminie Krotoszynie jest prawie 25 procent w stosunku w ogółu mieszkańców (zgodnie z Ustawą z 2015 r. o osobach starszych, za osobę starszą uważa się tą, która ukończyła 60 lat). Rada Seniorów to ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, które wspiera radę gminy w realizacji polityki senioralnej.

W takim kształcie została określona nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która weszła wżycie 30 września 2013 r. Jeden z artykułów mówi, że gmina „sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunku do pobudzania osób starszych w społeczności lokalnej”. Odnosi się też do jednego z priorytetów Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-20, którym jest zwiększenie zaangażowania osób starszych w życie społeczne oraz wzrost roli w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)