Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Kraj
  • poniedziałek, 25 czerwiec 2018 09:00
  •   294

Szczepionki dla emerytów za półdarmo!

Rząd chce ochronić najstarszych Polaków przed groźnym wirusem grypy
Rząd chce ochronić najstarszych Polaków przed groźnym wirusem grypy Rząd chce ochronić najstarszych Polaków przed groźnym wirusem grypy © archiwum

Jest wreszcie dobra wiadomość dla seniorów. Szczepionka przeciw grypie będzie refundowana! Osoby, które ukończyły 65 lat, kupią ją za pół ceny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Miniona zima była dramatyczna dla najstarszych Polaków. Wskutek powikłań pogrypowych zmarło aż 6 tys. seniorów. Jest jednak szansa, że wirus nie będzie już tak groźny. Szczepionka przeciwko grypie będzie od lipca refundowana. – Przez grypą nie chroni ani cytryna, ani żadne witaminki. Tylko szczepionki są skuteczne. Niestety, decydują się na nie tylko 13 proc. najstarszych Polaków, a powinno dużo więcej. Barierą jest wysoka cena szczepionek – podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Programu Zwalczania Grypy.

Dlatego resort zdrowia zdecydował, że dopłaci seniorom połowę ceny szczepionki. Za preparat zapłacą więc tylko ok. 20 zł. Refundowane szczepionki będą dostępne w aptekach już na początku września, ale specjaliści radzą, aby poczekać do jesieni. – Szczyt zachorowań na grypę przypada w styczniu, lutym i marcu, a największa skuteczność jest miesiąc po szczepieniu. Najlepiej więc zdecydować się na nie w listopadzie lub grudniu – zaleca prof. Antczak.

Uwaga! Refundowana będzie tylko jedna szczepionka, chroniąca przed czterema szczepami grypy. Do skutecznej ochrony przez wirusem wystarczy jedna dawka leki. Receptę ze zniżką wypisze seniorom ich lekarz rodzinny lub inny prowadzący ich medyk. Refundacja będzie przysługiwać osobom, które ukończyły 65 lat.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)