Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Kraj
  • piątek, 29 czerwiec 2018 09:36
  •   260

Emerycie dostaną wyższą waloryzację?

Związkowcy przekonują rząd w sprawie podwyżki dla najstarszych Polaków
Związkowcy przekonują rząd w sprawie podwyżki dla najstarszych Polaków Związkowcy przekonują rząd w sprawie podwyżki dla najstarszych Polaków © archiwum

Trwa walka o wysokość przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Rząd proponuje, by wzrosły o 3,26 proc. Związkowcy chcą, by podwyżka wyniosła ok. 4 proc. I przekonywali wczoraj polityków PiS na posiedzeniu rady Dialogu Społecznego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Związki zawodowe zaapelowały wczoraj, by zmienić jeden ze wskaźników, którzy bierze się pod uwagę, wyliczając wielkość waloryzacji. Obecnie rząd uwzględnia 20 proc. wzrostu wynagrodzeń z poprzedniego roku kalendarzowego. Związkowcy zaproponowali, by ten wskaźnik zwiększyć do 50 proc. Przekonali wczoraj władze?

– Miały być negocjacje, ale nie było o czym rozmawiać. Minister pracy przyznała, że nie ma pełnomocnictwa rządu do zmiany wskaźnika. Szkoda, bo dzięki naszej propozycji emeryci mieliby większy udział we wzroście gospodarczym – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Z kolei pracodawcy, którzy zasiadają w RDS i poparli stanowisko rządu, podkreślają, że tak czy inaczej emerytury w przyszłym roku wzrosną. – 3,26 proc. podwyżki to wskaźnik wyższy niż w tym roku i najwyższy od kilku lat. Jeśli rząd będzie chciał dołożyć jeszcze więcej, to we wrześniu ogłosi inne szczególne rozwiązanie, np. podwyżkę minimalnej emerytury lub wypłatę jednorazowego dodatku, ale o tym wczoraj nie rozmawialiśmy – ujawnia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)