• Kraj
  • piątek, 27 lipiec 2018 09:49
  •   344

Waloryzacja bez podatku

Więcej pieniędzy dla emerytów
Więcej pieniędzy dla emerytów Więcej pieniędzy dla emerytów © archiwum

PiS nie chce dać seniorom 500 plus ani zwolnić ich emerytur z podatku. Jest jednak szansa, że w przyszłym roku emeryci dostaną nieopodatkowaną waloryzację! W kieszeni najuboższych seniorów dzięki temu zostałoby dodatkowe 7 zł miesięcznie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Waloryzację zjadają emerytom rosnące ceny żywności, opłaty za mieszkanie czy prąd. Także przyszłoroczna podwyżka emerytur, która ma wynieść 3,26 proc., może rozczarować seniorów. W rzeczywistości dostają bowiem do ręki mniej. Powód? Zarówno emerytura, jak i kwota waloryzacji są opodatkowane! ZUS raz do roku zwiększa świadczenie o procent waloryzacji, ale następnie cała wyliczoną kwotę zmniejsza o podatek i składkę zdrowotną.

Na przykład senior, który ma 2 000 zł świadczenia, zamiast 65,20 zł podwyżki dostaje tylko 53,33 zł. Gdyby w przyszłym roku ZUS opodatkował tylko emeryturę i wypłacił pełną waloryzację, najubożsi emeryci zyskaliby miesięcznie 7 zł, a średnia emerytura wzrosłaby dodatkowo o 13 zł.

Czy jest szansa na nieopodatkowane podwyżki emerytur? – Wsłuchujemy się w to, czego oczekują ludzie. Jeśli emeryci chcą waloryzacji bez podatku, warto się nad tym pomysłem pochylić. Po to uszczelniamy VAT, żeby były pieniądze dla emerytów – obiecuje Krystyna Wróblewska (55 l.), wiceszefowa sejmowej Komisji Senioralnej z PiS.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)