• Ostrów Wielkopolski
  • niedziela, 28 styczeń 2018 10:39
  •   54

Ostrowska sieć czujników

Sprawdzaj jakość powietrza
Sprawdzaj jakość powietrza Sprawdzaj jakość powietrza © archiwum

Przedstawiciel firmy Airly zamontował w Ostrowie Wielkopolskim 11 czujników powietrza – po jednym w każdym z osiedli. Zakup sensorów sfinansował Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sensory Airly mierzą: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów system przedstawia również prognozy zanieczyszczeń. Czujniki zakupił Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Kolejny znalazł się na siedzibie spółki przy ulicy Wysockiej.

– Walka o czyste powietrze w naszym mieście jest jednym z priorytetów władz miasta, a co za tym idzie, również naszej spółki. OZC wprowadza ekologiczne rozwiązania – mamy nowoczesną instalację układu odpylania, dzięki której radykalne zmniejszyła się ilość pyłu emitowanego do atmosfery, rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, by kolejne budynki wielolokatowe i domy jednorodzinne mogły się do niej przyłączyć, produkując ciepło i energię elektryczną, wykorzystując przyjazne dla środowiska naturalnego technologie. Czujniki pomogą natomiast w dokładniejszym zidentyfikowaniu źródła problemu, jakim jest smog. Będzie to dla nas cenna wskazówka przy planowaniu kolejnych inwestycji w rozbudowę sieci cieplnej – przekonuje Marian Kupijaj, prezes OZC.

Jeszcze w tym tygodniu czujniki zostaną włączone do systemu „Airly” – to sieć sensorów powietrza dla miast i gmin. Dzięki niej można monitorować stan powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online na stronie www.map.airly.eu. – Liczymy, że szersza informacja o stanie powietrza wpłynie na zwiększenie świadomości o tym, czym oddychamy na co dzień. Informujemy, uświadamiamy, propagujemy zachowania proekologiczne, które dotyczą walki z niską emisją. Wierzymy, że wspólnymi działaniami z mieszkańcami możemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście. Sieć czujników pozwoli także na zidentyfikowanie źródła problemów i ich dokładnej lokalizacji – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

LOISTA LOKALIZACJI CZUJNIKÓW:
Osiedle nr 1 Śródmieście, SP nr 1,
Osiedle nr 2 Wenecja, SP ul. Tuwina 12,
Osiedla nr 3 Krępa, SP nr 5,
Osiedle nr 4 Jana Pawła II, SP nr 9,
Osiedle nr 5 Pruślin, SP nr 13,
Osiedle nr 6, Kamienice Stare,
Osiedle nr 7, Zacisze Zębców, SP nr 6,
Osiedle nr 8, Odolanowskie, KPP,
Osiedle nr 9, Nowe Parcele, SP nr 7,
Osiedle nr 10, SP nr 14,
Osiedle nr 11, SP nr 2.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)