• Milicz
  • wtorek, 24 kwiecień 2018 09:51
  •   90

Samorządy złożą się na tomograf do szpitala

Samorządy złożą się na tomograf do szpitala
Samorządy złożą się na tomograf do szpitala © archiwum

Nawet 1,9 mln zł może kosztować spółkę MCM oraz nasze samorządy zakup i montaż długo wyczekiwanego tomografu komputerowego w milickim szpitalu. Tomograf powinien trafić do naszego szpitala za około pół roku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W minionym tygodniu, w środę, 18 kwietnia w Miliczu doszło do spotkania włodarzy naszych gmin i powiatu, podczas którego rozmawiano o wsparciu samorządów przy zakupie tomografu komputerowego dla szpitala. Jak nas poinformował starosta Krzysztof Osmelak, koszt zakupu tonografu komputerowego wraz z pracami budowlanymi i zakupem oprogramowania komputerowego powinien się kształtować między 1,7 a 1,9 mln zł.

Dzięki staraniom pochodzącego z Milicza posła Piotra Babiarza w budżecie państwa zabezpieczono 1 mln zł na zakup tomografu komputerowego dla szpitala w Miliczu. Rządowy milion na zakup tomografu ma w swoim budżecie Dolnośląski Urząd Wojewódzki. – My, jako Starostwo, wystaliśmy do wojewody o dotację celową na zakup tomografu w wys. 1 mln zł. Aby uzyskać dotację, musimy wykazać wkład własny w wys. 250 tys. zł. Przynajmniej na tę kwotę chcemy się złożyć razem z samorządami gminnymi z naszego terenu. Po zakupie tomografu formalnie będzie on własnością powiatu milickiego, gdyż wojewoda nie może przekazywać dotacji celowej spółce prawa handlowego. My, jako powiat, nasz tomograf wydzierżawimy za symboliczną kwotę szpitalowi. Formalnym właścicielem nowego tomografu będzie zatem powiat – wyjaśnia Krzysztof Osmelak, starosta milicki.

Spółka MCM będzie musiała ponieść koszt inwestycji remontu pomieszczenia pod tomograf oraz zakup specjalistycznego oprogramowania komputerowego umożliwiającego wprowadzenie teleradiologii, a więc opisywania zdjęć przez specjalistę za pomocą Internetu. W sumie powinno to kosztować 600 tys. zł, jednak dokładne kwoty będą znane po rozstrzygnięciu przetargu. – W tym tygodniu będzie wiadomo, ile poszczególne samorządy dołażą się do zakupu tomografu. Jeżeli w sumie uzbieramy większą kwotę niż 250 tys. zł, nadwyżka trafi do szpitala na sfinansowanie części kosztów montażu tomografu. Na pozostałą kwotę spółka szpitala będzie musiała zaciągnąć kredyt bankowy – mówi Osmelak.

Brak tomografu komputerowego, a więc podstawowego narzędzia diagnostycznego, jest największą bolączką milickiego szpitala od momentu jego powstania. Przez wiele lat powiat milicki wraz ze szpitalem nie był w stanie zgromadzić potrzebnej gotówki na zakup tomografu. Teraz zakup tomografu jest bardzo realny dzięki dotacji rządowej oraz wsparciu naszych samorządów. – Im szybciej ogłosimy przetarg, tym szybciej tomograf komputerowy do nas trafi. Realnie zakładam, że będzie to początek czwartego kwartału 2018 roku – szacuje prezes Milickiego Centrum Medycznego Maciej Biardzki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)