• Milicz
  • wtorek, 24 kwiecień 2018 09:56
  •   73

Majówka w Miliczu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Majówka w Miliczu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Majówka w Miliczu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości © archiwum

Milickie uroczystości majowe, podobnie jak w poprzednich latach, odbędą się we wszystkie dni majowych świąt. Świętowanie rozpocznie się 1 maja od otwarcia odnowionej ulicy 1 Maja, a zakończy organizowaną po raz 12. Paradą Konstytucji 3 Maja.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

We wtorek, 1 maja o godz. 14:00 zaplanowano uroczyste otwarcie ulicy 1 Maja, której remont dobiega właśnie końca. Ulica zyskała nowe oblicze – krzywy chodnik zastąpiły nowe płytki, stary żywopłot – małe drzewka, a donice z kwiatami ozdobiły tę reprezentacyjną część Milicza. Poza ty jest dużo więcej miejsca i jest bardziej przestronie i jasno. Podczas uroczystości ulica zostanie poświęcona, będzie też przecięcie symbolicznej wstęgi i wystąpienie burmistrza Piotra Lecha.

Pół godziny później spod pobliskiego kościoła św. Andrzeja Boboli w Miliczu wyruszy przygotowany przez OSiR Rowerowy Rajd Konstytucji, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Dzieci nieposiadające karty rowerowej muszą jednak na trasę wyruszyć pod opieką osoby dorosłej. Rowerzyści przejadą ulicą Wojska Polskiego do ścieżki rowerowej, a następnie przez Kaszowo, Postolin i Pracze do Gruszeczki. W czasie, gdy amatorzy dwóch kółek przemierzać będą kolejne kilometry ścieżki i trasą kolejki wąskotorowej, na małych mieszkańców Milicza na terenie przy akwarium przy ul. Trzebnickiej czekać będą animacje i zabawy przygotowane przez świetlicę środowiskową Chatka Puchatka.

W dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej biało-czerwone flagi zdobić będą biegnąć przez teren byłego lotniska w Miliczu Aleję Niepodległości, nazwaną tak z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Aleję oświetla ok. 70 lamp, a na co drugiej z nich będą powiewały po dwie biało-czerwone flagi. Aleja łączy się również z Rondem Orląt Lwowskich, w centrum którego stanie maszt, na który uroczyście zostanie wciągnięta flaga polska. Obie nowe drogi zostaną tego dnia poświęcone i uroczyście otwarte. Z tej okazji głos zabiorą burmistrz Piotr Lech, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i wnioskodawca nadania rondu i imienia Orląt Lwowskich Michał Folmet oraz pomysłodawca nazwy Alei Niepodległości Władysław Biernat. Odsłonięcia tabliczek z nazwami ulic dokonają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 15:00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Główne uroczystości będą miały miejsce o godz. 16:00 przy Urzędzie Miejskim. Po odegraniu przez Milicką Orkiestrę Dętą hymnu państwowego i podniesieniu flagi przez strażaków głos zabiorą włodarze starosta Krzysztof Osmelak i burmistrz Piotr Lech, a także w imieniu Honorowego Komitetu 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości były starosta Jan Kwiecień. Chwilę później poloneza zatańczą uczniowie milickiej SP 1 i spod magistratu wyruszy Parada Konstytucyjna, która przejdzie ulicami ks. Waresiaka, 1 Maja, Wrocławską i Lwowską na rynek. W pochodzie wezmą udział samorządowcy, poczty sztandarowe, strażacy, przedstawiciele szkół gminy Milicz, delegacje lokalnych organizacji, bryczki, jeźdźcy konni, mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia wielkiego i Milicka Orkiestra Dęta. Na rynku poznany zwycięzców dyktanda niepodległościowego, nad którym patronat objął prof. Jan Miodek. W planach jest też koncert Milickiej Orkiestry Dętej i pokaz mażoretek. Na miliczan czekać będzie też darmowa grochówka.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)