• Borzęcice
  • poniedziałek, 11 marzec 2019 10:02
  •   14

Ryszard Zawodny sołtysem Borzęcic

Ryszard Zawodny sołtysem Borzęcic
Ryszard Zawodny sołtysem Borzęcic © Wiesław Zdobylak

Zebranie wiejskie, którego celem było wybranie na nową 5-letnią kadencję sołtysa wsi Borzęcice oraz rady sołeckiej, odbyło się w okazałej świetlicy wiejskiej wybudowanej i rozbudowanej w ostatnim czasie w tej miejscowości. Za stołem prezydialnym zasiedli, oprócz burmistrza gminy Koźmin Wlkp. Macieja Bratborskiego, skarbnik gminy Andrzej Serek, radny gminny Karol Jankowiak, radny powiatowy Marcin Leśniak, sołtys wsi i jednocześnie radny Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Ryszard Zawodny oraz pracownica Urzędu Miejskiego w Koźminie Wlkp. insp. Bogumiła Drabik.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do przeprowadzenia głosowania i policzenia głosów wyznaczono 3-osobową komisję wyborczą, w skład której mogły wejść osoby, które nie zamierzały ubiegać się o stanowisko sołtysa ani zasiadać w radzie sołeckiej. Do komisji zostali wybrani: Marlena Kubiak, Bartłomiej Szymczak i Jan Kubiak.

Jak już wspomnieliśmy zebrani w sali wiejskiej mieszkańcy sołectwa na swojego sołtysa wskazali tylko jednego kandydata, urzędującego od 4 lat Ryszarda Zawodnego. W tej sytuacji komisja przygotowała i rozdała zebranym kartki do głosowania zawierające tylko to jedno nazwisko, które należało skreślić, jeżeli kandydat komuś nie odpowiadał. Jak się okazało, takich osób było zaledwie trzy. Pozostałych 59 elektorów opowiedziało się za kontynuacją rządów Ryszarda Zawodnego. Co prawda w trakcie liczenia głosów nie doliczono się jednej osoby, ale okazało się po imiennym sprawdzeniu wszystkich obecnych, że dwa razy wpisano na listę pana Mazurka.

W dalszej fazie procedury wyborczej burmistrz Bratborski przypomniał, że do tej pory rada sołecka Borzęcic liczyła 8 osób i warto by taki stan rzeczy utrzymać. Z sali padł jednak głos jednej z pań, by radę sołecką poszerzyć do 10 osób. W zarządzonym chwilę potem głosowaniu tej propozycji okazało się, że nikt za takim rozwiązaniem nie optował. – Za rozszerzeniem rady do 10 osób nie opowiedział się nawet wnioskodawca – poinformował z ironią w głosie burmistrz, wzbudzając powszechną wesołość na sali.

Procedura wyłonienia kandydatów do rady sołeckiej przeciągnęła się na blisko kwadrans. W sumie zgłoszono aż 10 różnych kandydatów, ale należy zaznaczyć, że prawie drugie tyle nie wyraziło zgody na kandydowanie. Wśród tych osób można wymienić Renatę Kostuj, Piotra Mazurka, Dariusza Kląskałę, Damiana Jankowskiego, Marka Domagałę, Dominika Szczotkę, Władysława Bajodka, Miłosza Maciejewskiego oraz panów Zawodnego i Hędzela.
Ostatecznie, po sporym zamieszaniu na sali udało się wyłonić 10 kandydatów, z których odpaść musiało co najmniej dwóch. Tak więc do wyborów stanęli (w kolejności zgłoszeń z sali): Michał Kubiak (zdobył 59 głosów), Wojciech Gola (59), Mirosława Szwałek (52), Damian Kuźmiacki (45), Małgorzata Hadryś (55), Anna Sójka (58), Teresa Kubiak (46), Adrian Balcer (49), Adam Bajodek (26) i Miłosz Maciejewski (40).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)