• Powiat krotoszyński
  • poniedziałek, 04 grudzień 2017 10:32
  •   64

Walczą ze smogiem i ściekami

Nowe zadania straży miejskiej
Nowe zadania straży miejskiej Nowe zadania straży miejskiej © archiwum

Odkąd w 2016 r. Straż Miejska w Krotoszynie pozbyła się fotoradaru i przestała ścigać kierowców za prędkość, bardziej zajęła się kontrolami z zakresu ochrony środowiska.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Od II kwartału 2016 r. jej pracownicy sprawdzają, czy mieszkańcy terenów, gdzie nie ma kanalizacji, posiadają bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, czyli szamba. Kontrolują również, czy mają umowy z firmami uprawnionymi do ich opróżniania.

Strażnicy informowali mieszkańców o konieczności posiadania rachunków za wywóz ścieków. Najpierw pouczali, a późnie, w razie niedopełnienia obowiązku, karali mandatami. – W dalszym ciągu wielu właścicieli nieruchomości nie jest w stanie udokumentować sposobu pozbywania się ścieków – mówi Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.

Strażnicy skupiają się również na edukowaniu mieszkańców w zakresie ochrony powietrza przed smogiem. W 2016 r. rozdali 4 tys. ulotek pn. „Nie dla niskiej emisji! Czy wiesz czym oddychasz?” Upoważnieni przez burmistrza sprawdzali, czy mieszkańcy gminy nie palą śmieciami. W trakcie 30 interwencji w 2016 r. wydali 19 pouczeń i 10 mandatów na łączną kwotę 1 tys. 50 zł. Jedną sprawę skierowali do sądu.

Radny Sławomir Augustyniak uważa, że nie odstrasza mieszkańców, którzy nocami, gdy straż miejska nie pracuje, palą byle czym, trując innych i siebie. – Do 22:00 palą tym, co dozwolone, a ok. 3:00 w nocy wrzucają do pieców śmieci. Wiem, że tak jest, również na moim osiedlu – mówi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)