• Krotoszyn
  • piątek, 05 styczeń 2018 11:21
  •   90

Jedynka się obsunęła

Jedynka się obsunęła
Jedynka się obsunęła © Sebastian Kalak

Rzymska cyfra „jeden” na zegarze krotoszyńskiego ratusza obsunęła się. Jest problem ze wstawieniem jej na miejsce, bo znajduje się na wysokości 22 metrów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

O sprawie powiadomił nas przed Bożym Narodzeniem mieszkaniec Krotoszyna, który zauważył, że „jedynka” na tarczy zegara po południowej stronie Rynku jest przechylona. Z kolei 28 grudnia na sesji Rady Miejskiej radna Maria Właśniak dociekała, dlaczego „jedynka” jest przekrzywiona od co najmniej kilkunastu dni, prosiła tez o usunięcie usterki. – Czy chodzi o koszt, na pokrycie, którego nas nie stać, czy też jest to może niedopatrzenie ? – pytała.

Burmistrz zapewnił, że usterka (prawdopodobnie zepsuł się jeden z nitów) zostanie usunięta. W ramach gwarancji zrobi to firma, która remontowała ratusz w trakcie rewitalizacji centrum miasta – Budownictwo Kubiak z Krotoszyna.

Aby można było dostać się do zegara, potrzebny jest podnośnik koszowy. Zwrócono się więc do komendy straży pożarnej, która dysponuje 24-metrowym podnośnikiem. Jest jednak problem z ustawieniem go na Rynku. – Musiałby zostać ustawiony bardzo blisko wieży ratuszowej, bo tylko w ten sposób osiągnie maksymalną wysokość, ale niestety – tak blisko nie wjedzie – tłumaczy Michał Kurek, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. Urzędnicy chcą ustawić urządzenie za pasem zieleni na rynkowym placu, czyli na parkingu, bo tylko tak uda się uniknąć zniszczeń.

– Znaleźliśmy 31-metrpowy podnośnik z prywatnej firmy z Krotoszyna, ale on przechodzi teraz testy i badania, bo jest dopiero w trakcie rejestracji. Będzie dostępny w połowie stycznia – mówi Kurek. Dokładnej daty nie jest jednak w stanie podać, gdyż wiele zależy od pogody.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)