Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Koźmin Wlkp. | Kobylin
  • wtorek, 03 kwiecień 2018 09:53
  •   229

Okręgi bez zmian

Okręgi bez zmian
Okręgi bez zmian © archiwum

Cztery kolejne gminy z powiatu krotoszyńskiego – Kobylin, Koźmin Wlkp., Rozdrażew i Sulmierzce – przygotowały uchwały, określające podział gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib odwodowych komisji wyborczych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak wiemy, pod koniec ubiegłego roku Sejm przyjął zmiany w ordynacji wyborczej, likwidując w gminach o licznie ludności przekraczającej 20 000 osób jednomanadatowe okręgi wyborcze. Od wyborców samorządowych 2018 roku, które zapowiadane są na listopad, jedyną gminą w powiecie krotoszyńskim, która będzie miała wielomandatowe okręgi wyborcze, jest gmina Krotoszyn.

W pozostałych gminach, czyli w Koźminie Wlkp., Kobylinie, Rozdrażewie, Sulmierzycach i Zdunach, utrzymano system okręgów jednomandatowych, co oznacza, że granice obwodów nie uległy zmianie i w zasadzie powtórzone zostały zapisy sprzed czterech lat,

Jednomandatowe okręgi wyborcze nie są zbyt wielkie i obejmują kilka lub kilkanasćie wsi wraz z przysiółkami. W takim okręgu mandat może zdobyć tylko jeden kandydat. Zdarzyło się nawet, że w jednomandatowym okręgu wyborczym startował tylko jeden kandydat, który wobec braku kontrakandydatów (co jest niemozliwe w okręgach wielomandatowych) obejmował mandat radnego bez przeprowadzenia głosowania, choć oczywiście ogłosić ten fakt publicznie można było po dniu formalnych wyborów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)