• Krotoszyn
  • czwartek, 17 maj 2018 11:14
  •   127

Żołnierze spotkali się z młodzieżą

Żołnierze spotkali się z młodzieżą
Żołnierze spotkali się z młodzieżą © Łukasz Cichy

Gośćmi krotoszyńskiej hali widowiskowo-sportowej byli żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Spotkanie z 10 maja prowadził szef batalionu dowodzenia tej jednostki, podppłk. Mirosław Kuczyński, wspierany przez swojego zastępcę – mjr. Marcina Barczyńskiego, który pochodzi z Krotoszyna. Uczniowie „jedynki” i ZSP nr 3 zapoznali się ze specyfikacją służby w wojsku i pracą brygady. Młodzież zadawała żołnierzom pytania, m.in. na temat sprzętu jednostki.

Kuczyński omówił umundurowanie dwóch członków stowarzyszenia historycznego Historica we Wronkach. Dariusz Roszak miał na sobie uniform Wojsk Wielkopolskich, natomiast Wiesław Napierała – mundur Wojska Polskiego wzór 36. Stowarzyszenie podtrzymuje tradycje m.in. 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który przed II wojną światową stacjonował w Krotoszynie. W latach 2008-09 jego członkowie uczestniczyli w akcjach rekonstrukcyjnych w Krotoszynie.

Za pouczające spotkanie podziękowały żołnierzom dyrektorki obu szkół – Sławomira Kalak (SP 1) i Izabela Kossakowska (ZSP 3), siostra majora Barczyńskiego. 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana powstała w 1996 r. na bazie 17. Pułku Zmechanizowanego, jako jednostki 4. Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2001 r., po rozformowaniu dywizji, została włączoną w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)