Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Pogorzela
  • poniedziałek, 18 czerwiec 2018 10:52
  •   156

250 lat Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

250 lat Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
250 lat Kurkowego Bractwa Strzeleckiego © archiwum

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pogorzeli (pow. gostyński) w bieżącym roku obchodzi 250. rocznicę powstania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w kościele św. Michała Archanioła przez ks. Dariusza Bandosza, który jest kapelanem i chorążym bractwa.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Potem barwny korowód, złożony z miejscowych i przyjezdnych braci kurkowych, gości i orkiestry, ruszył ulicami miasteczka w kierunku strzelnicy. Nie zabrakło akcentów patriotycznych związanych z 100. rocznicą odzyskania i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Bracia rozdawali biało-czerwone chorągiewki i złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców.

Dalsza część obchodów odbyła się w strzelnicy, uczestniczyli w nich również samorządowcy, m.in. burmistrz Piotr Curyk i przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego – Alfred Siama. Prezes pogorzelskich „kurków”, Eugeniusz Gumienny, przyjmował w imieniu  organizacji gratulacje, kwiaty i upominki.


„– Z okazji wspaniałego jubileuszu, jakim jest 250-lecie powstania naszego Bractwa, składam serdeczne gratulacje wszystkim braciom kurkowym, którzy należą do tego szacownego stowarzyszenia, a także dziękuję za wspaniałą pełną zaangażowania postawę i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Jestem przekonany, że wspaniałe tradycje pogorzelskich „kurków” będą kontynuowane i rozwijane, czego serdecznie życzę” – podkreślił w okolicznościowym przemówieniu Alfred Siama.

Jak na jubileusz przystało, wręczone zostały wyróżnienia najbardziej zasłużonym członkom stowarzyszenia. Krzyż Kawalerski otrzymał Marcin Kapłon, Krzyżem Komandorskim uhonorowano Leszka Gabryelczyka, Marka Kaniewskiego i Andrzeja Tałajczyka, a Krzyżem Komadowskim z Mieczami Andrzeja Andrzejewskiego, Marka Bródkę, Andrzeja Gadzińskiego, Eugeniusza Gumiennego i Krzysztofa Rybkę. Doceniono także najmłodszych braci, Bartosza Chmiela i Miłosza Linkiewicza, przyznając im specjalne wyróżnienia.

Obchody jubileuszowe dopełnione zostały uroczystym obiadem oraz turniejem strzeleckim, który rozegrano w kilku kategoriach. Początki Bractwa w Pogorzeli sięgają I Rzeczypospolitej. Organizację powołał do życia 19 maja 1768 r. król Stanisław August Poniatowski na prośbę Rocha Roli Zbijewskiego, właściciela miasta.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)