Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Nowy Folwark
  • wtorek, 19 czerwiec 2018 12:03
  • 12 zdjęć, Wideo
  •   110

Święto patrona Krotoszyna

Święto patrona Krotoszyna
Święto patrona Krotoszyna © Sebastian Kalak

W niedzielę, 10 czerwca odbyła się uroczystość upamiętniająca błogosławionego biskupa Michała Kozala, który od ponad pięciu lat jest patronem naszego miasta. Złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wiązanki kwiatów złożono w Nowym Folwarku pod pamiątkową tablicą, umieszczoną na domu, w którym urodził się błogosławiony Michał Kozal. W uroczystości wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele organizacji politycznych.

Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w małej wiosce niedaleko Krotoszyn – w Nowym Folwarku. Pochodził z rodziny chłopskiej, był drugim synem Jana i Marianny Kozalów. Został ochrzczony w kościele farnym w Krotoszynie. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kobiernie, a po jej ukończeniu pomyślnie zdał egzaminy i dostał się do krotoszyńskiego gimnazjum (obecnie I LO im. Hugona Kołłątaja), przekształconego z klasycznego w zreformowane typu frankfurckiego. Szkoła ta należała wówczas do najbardziej zgermanizowanych w Wielkopolsce.

W trakcie dziewięciu lat nauki wyróżnił się pracowitością i sumiennością, przewyższającą możliwości nastoletniego chłopca. Działał również w tajnej organizacji patriotyczno-samokształceniowej – Towarzystwie Tomasza Zana, którego przez pewien czas był nawet prezesem. Kozal pracował kolejno jako wikariusz w Pobiedziskach, prefekt gimnazjum w Bydgoszczy, ojciec duchowny, a w końcu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Będąc wikariuszem, odznaczył się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił Słowo Boże. Wobec wiernych okazywał uczynność i wyrozumiałość.

Będąc wykładowcą, szczególną wagę przykładem do przestrzegania regulaminu i utrzymywania porządku. Jako maksymą stałą się słowa: „zachowaj porządek, a porządek będę strzegł ciebie”. 13 sierpnia 1939 roku Michał Kozal otrzymał sakrię biskupią z rąk bpa Karola Radońskiego. W listopadzie tego samego roku został aresztowany przez Niemców. 25 kwietnia 1941trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam wykazał się wyjątkową nieustępliwością w obliczu tortur, oszczerstw i poniżeń, nigdy nie dał się złamać. Zmarł 26 stycznia 1943 po otrzymaniu śmiertelnej trucizny. 9 czerwca 2013 Kozal został ogłoszony patronem miasta i gminy Krotoszyn.

Galeria

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)