Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Roszki
  • poniedziałek, 16 lipiec 2018 09:18
  • 70 zdjęć
  •   170

25-lecie reaktywacji bractwa strzeleckiego w Roszkach

25-lecie reaktywacji bractwa strzeleckiego w Roszkach
25-lecie reaktywacji bractwa strzeleckiego w Roszkach © Sebastian Kalak

W niedzielę, 1 lipca uroczystość 25-lecia reaktywacji Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach (gm. Krotoszyn) rozpoczęła się mszą św. polową, którą odprawił proboszcz miejscowej parafii – ks. Maciej Dude.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

>Po mszy wręczono odznaczenia, poświecono również łańcuch króla kurkowego i odsłonięto pamiątkową tablice. Przybyli bracia kurkowi z Krotoszyna i Rozdrażewa oraz miejscowości naszych powiatów – Dobrzycy, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Pleszewa, Pogorzeli i Raszkowa oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Ułańska z Krotoszyna, reprezentanci OSP w Roszkach i samorządowcy.

25 lat temu grupa zapaleńców reaktywowała Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Roszkach. Był to proboszcz ks. Andrzej Matuszak oraz Stanisław Liberski i Stanisław Sikora. Jak wspomniał obecny przez bractwa w Roszkach, Hieronim Witek, dzisiaj są kontynuatorami ich dzieła i starają się dawać z siebie to, co najlepsze.

W trakcie uroczystości przedstawiono historię bractwa z Roszek. Jego początki sięgają roku 1922. Pierwszym prezesem Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach został Piotr Szczepaniak z Jankowa Zaleśnego. Kilka lat temu później bracia kurkowi zakupili grunt, na którym do dziś znajduje się strzelnica bractwa. Niestety, podczas II wojny światowej zaginęły sztandar i dokumenty bractwa. Wkrótce po wojnie zmarł także prezes tej organizacji. W 1947 r. zakupiono nowy sztandar, który do czasów obecnych towarzyszy mieszkańcom Roszek, podczas ważnych uroczystości.

Część oficjalną jubileuszu ćwierćwiecza KBS im. Matki Boskiej Królowej Polski zakończył poczęstunek.

Galeria

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)