Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Krotoszyn
  • poniedziałek, 16 lipiec 2018 10:44
  •   163

W Krotoszynie stwierdzono wściekliznę!

W Krotoszynie stwierdzono wściekliznę!
W Krotoszynie stwierdzono wściekliznę! © Sebastian Kalak

W powiecie krotoszyńskim stwierdzono wściekliznę. Wszystko zaczęło się od martwego nietoperza znalezionego na terenie jednej z posesji w Krotoszynie. Okazało się, że zwierzę jest zarażone.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

– Po przebadaniu zwierzęcia w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej stwierdzono u niego wściekliznę – informuje Anna Lis-Wlazły, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie. Służby weterynaryjne natychmiast wyznaczyły obszar zagrożony, przy którym stanęły znaki ostrzegawcze „Uwaga wścieklizna – obszar zagrożony”. Teren ten obejmuje cały Krotoszyn i sięga do Nowego Folwarku, Smoszewa, Zdun, skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z Krotoszyna na Sulmierzyce z Chachalnią oraz połowę drogi między osuszą a Dzierżanowem.

W zagrożonym obszarze obowiązuje bezwzględny nakaz trzymania zwierząt hodowlanych w zamkniętych pomieszczeniach, a zwierzęta domowe nie mogą być wypuszczane na dwór bez nadzoru. Właściciele psów, którzy jeszcze nie zaszczepili swoich zwierząt przeciwko wściekliźnie, muszą zrobić to jak najszybciej. Lekarze weterynarii zalecają, by zaszczepić także koty.

Wszystkie osoby mieszkające lub przebywające na terenie zagrożonego obszaru, powinny unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami i informować straż miejską lub inspekcję weterynaryjną o każdym przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego.

Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą prowadzącą do śmierci. Na wirus możliwe są wszystkie organizmy stałocieplne, w tym człowiek, a do zakażenia dochodzi zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę lub poprzez uszkodzoną skórę czy błony śluzowe. Wirus wścieklizny wykazują duża odporność na działanie czujników fizycznych i chemicznych oraz gnicie. W rozkładających się zwłokach zachowuje się zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi przez 2 – 3 miesiące. Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Choroba ma bardzo gwałtowny przebieg i zazwyczaj pacjenci umierają w ciągu 10 dni od wystąpienia symptomów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)