• Zduny
  • środa, 08 sierpień 2018 12:09
  •   569

Kupią dron i czujnik

Kupią dron i czujnik
Kupią dron i czujnik © archiwum

Zdunowski urząd miasta planuje zakup drona i urządzenia do pomiaru jakości powietrza. Burmistrz rozstrzygnął przetarg na dostawę tych urządzeń.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do przetargu na zakup drona antysmogowego wraz ze stacją badawczą zgłosiły się 4 firmy. Najdroższa oferta opiewała na 109 tys. zł. Najkorzystniejsza okazała się propozycja firmy USM Sp. z o.o. z Lublina. Gmina zapłaci jej 78 tys. 720 zł i dostanie dotację do 50 proc. wartości zakupu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Dron ze stacją badawczą będzie pobierał próbki substancji wydobywających się z kominów. W czasie rzeczywistym będą one przesyłane online na komputer obsługiwany przez jednego z pracowników urzędu miejskiego.

Samorząd nie zamierza stosować drona do karania swoich mieszkańców. Cel jest inny. – Chcemy go używać pod kątem edukacyjnym i prewencyjnym – uważa Miłosz Zwierzyk, zastępca burmistrza. Zduny będą jednym z niewielu samorządów w Polsce wyposażone w tego typu urządzenie.

Dostawą czujników mierzących ilość pyłów PM 2.5 i PM10 w powietrzu zajmie się natomiast firma Airly z Krakowa za 3 tys. 68 zł. W tym przypadku wpłynęło 5 ofert z całej Polski, najdroższa opiewała na 12 tys. 300 zł.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)