• Perzyce
  • wtorek, 21 sierpień 2018 12:22
  • 21 zdjęć
  •   140

Święto plonów w Zdunach

Święto plonów w Zdunach
Święto plonów w Zdunach © Sebastian Kalak

W niedzielę, 19 sierpnia, w Perzycach (gm. Zduny) odbyły się dożynki gminne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rolnicy z gminy Zduny świętowali koniec żniw. W tym roku za plony dziękowali w Perzycach, gdzie gospodarzami obrządku byli miejscowi rolnicy – Hanna Poczta i Adam Ścibor. Uroczystości rozpoczęły się mszą odprawioną przy Sali, a koncelebrowaną przez duchownych z parafii w Zdunach oraz Baszkowie.

Po jej zakończeniu odbyła się część obrzędowa i artystyczna. – Dożynki, to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Natomiast w misternie wykonanych wieńcach dożynkowych skrywa się nie tylko radość za pomyślne zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz głębokie przywiązanie do narodowej tradycji – podkreślał Miłosz Zwierzyk, zastępca burmistrza Zdun.

Podczas dożynek nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, kufla zimnego piwa, pysznej grochówki a także trampolin czy dmuchanych zamków, które zachęcały najmłodszych do aktywnego spędzania czasu. Zwieńczeniem święta plonów była zabawa taneczna.

Galeria

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)