• Ruda
  • piątek, 19 październik 2018 10:46
  •   185

Wicemarszałek odwiedził nową świetlicę

Wicemarszałek odwiedził nową świetlicę
Wicemarszałek odwiedził nową świetlicę © Sebastian Kalak

We wtorek, 2 października po podpisaniu umowy ws. Dofinansowania na remont kościoła poewangelickiego, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski odwiedził nowo powstałą świetlicę w Rudzie (gm. Zduny).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W spotkaniu udział wzięli m.in. dyrektor departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Izabela Mroczek, burmistrz Zdun Tomasz Chudy oraz wiceburmistrz Zdun – Miłosz Zwierzyk.

Warto wspomnieć, że 4 stycznia, burmistrz Zdun Tomasz Chudy oraz ówczesna skarbnik gminy Leokadia Jerzak podpisali umowę na dofinansowanie budowy świetlicy wiejskiej w Rudzie z wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim.

Świetlica wiejska została postawiona w miejscu dawnej. Budynek był w opłakanym stanie. Obecnie poza świetlicą wiejską pełni również funkcję siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie. Kwota dofinansowania była na poziomie 169 tys. 323 zł. Pochodziła ona z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z osi Leader i zostało najpierw pozytywnie zaopiniowane w Lokalnej Grupie Działania „Okno Południowej Wielkopolski” której Gmina Zduny jest członkiem.

Warto podkreślić, że gmina Zduny przez tą kwotę pozyskała już ponad 10 mln zł ze środków Unii Europejskiej w perspektywie 2014+. To naprawdę jedna z większych kwot w powiecie. Świetlica wiejska pełni funkcję centrum wsi. Co prawda Ruda składa się z 30 gospodarstw, które zamieszkuje 135 mieszkańców, jednak jest to jeden z niewielu obiektów, który może taką integracyjną funkcję spełniać. Sołectwo Ruda jest najbardziej wysuniętym na zachód sołectwem w gminie Zduny.

W przetargu udział wzięły dwie firmy, a zwycięzcą okazała się firma „JAN-BUD” z Zalesia Wielkiego. Cena wybranej oferty brutto wyniosła 299 tys. 420,46 zł. Nowy budynek powstał w tym roku, a stary przeszedł już do historii. Mieszkańcy są zadowoleni z takiego przebiegu całej sprawy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)