• Krotoszyn
  • wtorek, 11 grudzień 2018 10:34
  •   77

Zakwalifikowano „schetynówki”30 listopada wojewoda wielkopolski zatwierdził i przesłał do ministra infrastruktury ostateczną listę rankingową przedsięwzięć drogowych, które realizowane będą w 2019 roku w ramach „schetynówek”. Na liście znalazły się ul. Chwaliszewska w Krotoszynie i ul. Mickiewicza w Kobylinie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To doskonała wiadomość dla władz i zwykłych mieszkańców naszego powiatu, którzy oczekują modernizacji i przebudowy jak największej ilości dróg lokalnych. Okazuje się, że aż dwa nasze samorządy – Powiat Krotoszyński i Gmina Kobylin, złożyły z powodzeniem wnioski do kolejnej edycji „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, czyli dawnych „schetynówek”.

Jak pamiętamy, program ten działa na zasadzie pełnej i systematycznej partycypacji w kosztach przebudowy dróg przez samorząd lokalny (gminny lub powiatowy) i rząd, którego reprezentantem w terenie jest wojewoda. Dofinansowanie rządowe wynosi zawsze 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

W tym roku do programu „schetynówek” zgłoszono 147 wniosków, z czego na etapie oceny formalnej odrzucono 44 wnioski. W sumie ocenę merytoryczną przeszło 108 wniosków, które zostały zgłoszone do dofinansowania rządowe. Wielkopolskie gminy złożyły 66 wniosków na łączną kwotę 172,1 mln zł, natomiast powiaty złożyły 42 wnioski opiewające w sumie na 213,7 mln zł. W sumie daje to 385,8 mln zł.

Nasze wnioski zajęły ostatnie miejsca na ostatecznej liście rankingowej, ale prawdopodobieństwo wypadnięcia z listy jest bardzo małe. I tak wniosek Gminy Kobylin dotyczy przebudowy ul. Mickiewicza w Kobylinie na długości 165 metrów. Ogólna wartość projektu to 374 tys. 652 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 187 tys. 326 zł.

Z kolei wniosek powiatu krotoszyńskiego dotyczy przebudowy ul. Chwaliszewskiej w Krotoszynie na długości 998 metrów. Docelowo ul. Chwaliszewska na całej długości od skrzyżowania z drogą krajową nr 36 (ul. Ostrowska) do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 444 (ul. Sulmierzycka). Ogólna wartość projektu to aż 3 mln 234 tys. 795 zł, natomiast dofinansowanie rządowe wynosić będzie 1 mln 617 tys. 397 zł.

Warto nadmienić, że obecny wniosek dotyczy II etapu przebudowy tej ulicy. Jak pamiętamy, 25 lipca oddano do użytku pierwszy odcinek o długości 220 metrów prowadzący do Osiedla Księżycowego. Na ten cel wydano 440 tys. zł. Jezdnia ma 7 metrów szerokości i podbudowę o grubości 50 cm. Wybudowano również chodniki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)