• Krotoszyn
  • poniedziałek, 07 styczeń 2019 10:14
  •   84

Pół wieku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Pół wieku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Pół wieku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej © Sebastian Kalak

W piątek, 14 grudnia obchodzono uroczyście jubileusz 50-lecia Poradni psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Była to też okazja do zwiedzenia nowej siedziby placówki.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Liczni goście zebrali się w gościnnych progach Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera. Wśród obecnych nie brakowało samorządowców, dyrektorów placówek oświatowych i wielu innych. Gościem specjalnym był przyjaciel jednostki, profesor UAM w poznaniu Anna Brzezińska. Ta ostrowianka z urodzenia, jest częstym gościem poradni, a w czasie uroczystości zaprezentowała wykład „Potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci, młodzieży i dorosłych”.

Spotkanie prowadziła dyrektorka poradni Karina Bratborska. By przybliżyć historię jednostki, zaprezentowano film, który pokazał w sposób syntetyczny przebieg wydarzeń. W nim centralną postacią był dr Józef Zdunek, również obecny na uroczystości, który opowiadał o początkach placówki. – Rozpoczęła ona działalność nie od września, lecz 1 października 1968 r. Jednym z powodów opóźnienia były problemy z otrzymaniem siedziby – mówił w filmie. W Konicu poradni znalazła swoje miejsce w SP nr 5, zajmując kilka pomieszczeń. Do czasu przejścia na emeryturę w 1991 r. poradnią kierował Zdunek, którego zastąpił Andrzej Orłowski. Od 2006 r. jej pracami kieruje Karina Bratborska.

Przez lata placówka zmieniała swoje siedziby. Mieściła się m.in. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, w budynku byłej szkoły muzycznej przy ul. Langiewicza, by od października 2018 r. znaleźć miejsce w budynku przy ulicy Floriańskiej.

Najistotniejsza zmiana dokonana przez lata to rozszerzenie i zmiana funkcjonowania placówki. Kiedyś służyła głownie do oceniania przydatności uczniów do nauki. Dziś to rozbudowana instytucja służąca kompleksową pomocą dla całych rodzin. Jednak największą wartością są pracownicy. Wspomniała o tym dyrektor placówki w swoim przemówieniu. – Największym potencjałem są moim współpracownicy. Ich entuzjazm i kreatywność bierze się stąd, że są uśmiechnięci i bardzo lubią swoją pracę. To wielka przyjemność pracować z Wami – komplementowała zespół.

Prof. Brzezińska przypomniała, że każdy człowiek ma przeróżne potrzeby, w tym specjalne, a ich deficyt jest źródłem konfliktów. Dlatego rola psychologów i pedagoga jest dziś nie do przecenienia. Mówiła też o roli szkoły we współczesnym świecie, na którą trzeba patrzeć w perspektywie długofalowej, od wychowania przedszkolnego do matury lud studiów wyższych. Każdy szczebel edukacji jest ważny.

Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań i drobnych upominków przyjaciołom instytucji wręczanych przez dyrektorkę poradni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)