• Koźmin Wlkp.
  • poniedziałek, 07 styczeń 2019 10:37
  •   81

Ulica Cieszyńskiego oddana

Ulica Cieszyńskiego oddana
Ulica Cieszyńskiego oddana © archiwum

W czwartek, 20 grudnia oddano do użytku wyremontowaną wspólnymi środkami powiatu i gminy ulicy Cieszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najpierw głos zabrał przedstawiciel inwestora dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Krzysztof Jelinowski. – Cała inwestycja, którą dofinansowano z programu poprawy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, kosztowało 5 mln 177 tys. zł – przypomniał. Wspomniane dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 2 mln 335 tys. zł, a gmina Koźmin Wielkopolski wysupłała ze swojego budżetu 1 mln 497 tys. zł. Resztę dołożyło starostwo powiatowe jako właściciel.

Inwestycja była realizowana w kilku etapach. Starą nawierzchnię asfaltową wymieniono na nową. Ulica została poszerzona – na początkowy odcinku do 7 m, z dwoma pasami ruchu. Dalej ma szerokość 6 m. Pierwotnie cała była szeroka na nieco ponad 5 m. Po jednej stronie, aż do ul. Ks. Goja, chodnik zyskał nową kostkę, dalej jest całkiem nowy. Po drugiej stronie, aż do trafostacji, można poruszać się nowoczesnym chodnikiem przystosowanym do ruchu rowerowego. Ma on 2,5 m szerokości i w sumie 5 przejść dla pieszych, w tym jedno podwyższone. Przy ogródkach działkowych wyznaczono nowe miejsce postojowe.

Rozbudowano skrzyżowanie z drogą krajową nr 15, wcześniej było bardzo wąskie. Powstała tam wyspa umożliwiająca swobodny wjazd na skrzyżowanie i wyjazd z niego oraz tzw. martwe pole z kostki brukowej. Wykonawcą całości była firma PBH Marzyński z Jarocina.

– Dodatkowo przeniesiona została linia średniego napięcia, a linia napięcia średniego dozbrojona. Na wjazdach zamontowane zostały rury osłonowe. Wyrugowano też drzewa, które rosły w skraju drogowym. W zamian wykonano nasadzenia drzew w innym miejscu wskazanym przez burmistrza w dwukrotnej ilości – poinformował dyrektor PZD.

Przed przecięciem wstęgi głos zabrał starosta Stanisław Szczotka, a potem burmistrz Koźmina Maciej Bratborski. Obaj wyrazili radość, że wyczekiwana od lat inwestycja została wreszcie zrealizowana. Niestety, są i mankamenty, np. rozjechane chodniki przy skrzyżowaniach z ul. Okrężną i fakt, że po opadach w niektórych miejscach zalega woda. Wszystko to ma zostać poprawione.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)