• Krotoszyn
  • wtorek, 22 styczeń 2019 11:49
  • 5 zdjęć
  •   28

Ile szpital otrzymał od Wielkiej orkiestry?

61 darów przekazała nam WOŚP
61 darów przekazała nam WOŚP 61 darów przekazała nam WOŚP © SPZOZ Krotoszyn

Sprzęt medyczny o wartości ponad 340 tys. zł trafił do krotoszyńskiego szpitala od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 13 stycznia. Należy sobie uświadomić, jaki sprzęt WOŚP otrzymały krotoszyńskie oddziały – noworodkowy i dziecięcy oraz pogotowie ratunkowe w ciągu kilkunastu lat.

Po raz pierwszy oddział noworodkowy krotoszyńskiego szpitala doposażony został w sprzęt zakupiony przez Fundację WOŚP w 1995 r. Przekazano wówczas lampę do fototerapii noworodków i stanowisko do resuscytacji. W sumie przekazano 61 darów na kwotę ponad 340 tys. zł. Szpital otrzymywał dary od Fundacji trzynastokrotnie. Część starszego sprzętu, na skutek wyeksploatowania obecnie nie jest już używana.

W 1998 r. Fundacja przekazała ówczesnej Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Krotoszynie sprzęt umożliwiający ratowanie dzieci w wypadkach i nagłych zdarzeniach. Były to m.in. laryngoskop, resuscytator, 2 deski ortopedyczne, 2 kołnierze ortopedyczne, nosze.

W 2000 r. po raz pierwszy dar w postaci puls oksymetru otrzymał oddział kolejnym sprzętem był ssak elektryczny, 3 pompy infuzyjne, inhalator i glikometr. W 2004 r. – kardiomonitor i ciśnieniomierz. W 2018 r. oddział dziecięcy został doposażony w 13 łóżek dziecięcych, 4 łóżka młodzieżowe, po 2 kardiomonitory i puls oksymetry.

Na oddziale noworodkowym w 2000 r. dzięki WOŚP pojawiło się stanowisko do resuscytacji noworodków, rok później – urządzenie do przesiewowego badania słuchu. Oddział w Krotoszynie uczestnicy z Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce, jaki stworzony został przez Fundację.

Pomiędzy 2005 a 2018 r. oddziałowi dla nowo narodzonych dzieci Orkiestra Jurka Owsiaka grała siedmiokrotnie. Otrzymaliśmy m.in. 2 inkubatory, stanowisko do resuscytacji, komputerowe oprogramowanie do obsługi badań słuchu, aparat do badania słuchu, wagę noworodkową, lampę zabiegową. W 2018 r. najmłodszym sprzętem jest kolejny aparat do badania słuchu oraz bilirubino metr – urządzenie, które pozwala na bezinwazyjne zbadanie poziomu bilirubiny u noworodków. Wcześniej, aby dokonać takiej diagnostyki, trzeba było pobrać krew od maluszków.

– Trzeba podkreślić, że zawsze sprzęt kupowany przez Fundację i trafiający do naszego szpitala był aparaturą niezwykle nowoczesną, z najwyższej półki pod względem jakościowym – podsumowuje Sławomir Pałasz, rzecznik szpitala w Krotoszynie.

Galeria

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)