• Krotoszyn
  • piątek, 08 marzec 2019 11:18
  •   112

Co łączy Krotoszyn z Gruzją?

Co łączy Krotoszyn z Gruzją?
Co łączy Krotoszyn z Gruzją? © archiwum

W środę, 13 lutego, do Krotoszyna przyjechała delegacja gruzińska, która od poniedziałku gości w Polsce. Ich obecność wynikła z zainteresowania wynikami z aktywności lokalnych przedsiębiorstw w Gruzji, a dokładnie w regionie Imeretia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Delegacja przebywa w Wielkopolsce od 10 do 14 lutego. Była to wysokiej rangi delegacji zainteresowana współpracą z wielkopolskimi przedsiębiorcami i samorządami. Uczestniczyli oni 12 lutego w największych targach budowlanych w tej części europy, czyli Budma w Poznaniu. Właśnie budownictwo to przyszła perspektywa gruzińska. Gruzini chcą również zainwestować w nowe drogo, branże hotelarską, czy turystyczną. Przedsiębiorstwa z Wielkopolski chcą włączyć się w ten proces, a ze strony Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju mogą liczyć na pomoc finansową (pożyczka „Ekspansja”).

W środę, 12 lutego Krotoszyn odwiedziła delegacja gruzińska. Wśród nich były m.in. gubernator regionu Imeretia Shavlego Tabatadze, mer miasta Kutaisi Giorgi Chigvaria, członek Rady Miejskiej Kutaisi Giorgi Cheishvili, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego Kutaisi Giorgi Giorgobani, kierownik Działu Relacji Zagranicznych i Międzynarodowych Projektów w Urzędzie Miejskim Kutaisi Shorena Khukhua oraz starszy specjalista w Biurze Gubernatora Regionu Kutaisi Davit Vaniischvili. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju Jarosław Sierszchulski i kierownik Działu Ekspansji Zagranicznej Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju Lidia Piechocka.

Ich obecność wynikła z zainteresowania wynikami z aktywności lokalnych przedsiębiorstw w Gruzji, a dokładnie w regionie Imeretia. Delegacja odwiedziła firmę Gembiak – Mikstacki sp. j., a także krotoszyński Rynek, kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz Mały Rynek. Na końcu odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim, gdzie burmistrz Franciszek Marszałek oraz starosta krotoszyński Stanisław Szczotka przybliżyli charakterystykę naszych okolic, a Giorgi Chigvaria i Shavlego Tabatadze – charakterystykę ich okolic. Obie strony zaprezentowały również krótkie filmy promocyjne.

Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek w nawiązaniu do tego, że miasto ma już 7 miast partnerskich, wspomniał, o tym spotkaniu, że tak oto rodzi się współpraca międzynarodowa. Opowiedział również o krotoszyńskich firmach. – Naszym bogactwem, na które zawsze zwracam uwagę są małe firmy rodzinne. Jedną z takich jest firma Gembiak – Mikstacki, która zaczyna od bardzo małej firmy, a dzisiaj jest znaczącą firmą już w skali gminy, powiatu i myślę, że województwa, jeżeli chodzi o budowę dróg, chodników i nawierzchni – mówił Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Z kolei gubernator regionu Imeretia Shavlego Tabatadze powiedział, że ta współpraca nie jest od dzisiaj, lecz nasze narody współpracowały od wielu długich lat, a historia tylko to potwierdza. Na realne efekty współpracy przyjdzie jednak zapewne poczekać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)