• środa, 27 maj 2015 15:31
  •   1758

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela © © Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Zamieszczona rycina Reinharda Grundta przedstawia wygląd kościoła farnego w Krotoszynie pw. św. Jana Chrzciciela w 1847 roku. Została ona opublikowana w czasopiśmie "Przyjaciel Ludu" w 1848 r.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Świątynię wybudowano staraniami Jana Rozdrażewskiego z Benic w latach 1592 – 1597 jako zbór dla Braci Czeskich, do których należał sam dziedzic miasta. Była to pierwsza murowana świątynia w mieście i zarazem drugi, po pałacu, murowany gmach w Krotoszynie. Ze względu na częste przebudowy krotoszyńskiego pałacu kościół farny jest obecnie najstarszą murowaną budowlą w naszym mieście, która zachowała w przeważającej mierze swoją pierwotną formę.

Po śmierci Rozdrażewskiego w 1600 roku wdowa po nim - Katarzyna z Potulickich, przeszła wraz z dziećmi na katolicyzm i w roku 1601 przekazała świątynię kościołowi rzymskiemu. W tym samym czasie przeniesiono do przekazanej świątyni parafię, czyniąc ją jednocześnie kościołem farnym.

Ciekawostkę stanowi fakt, że kościół św. Mikołaja w Benicach, który został zbudowany w 1598 r. z fundacji Anny z Łukowa Rozdrażewskiej, stanowi na pierwszy rzut oka miniaturę krotoszyńskiej fary. Wrażenie to szczególnie potęguje belka tęczowa oraz podobna ornamentyka późniejszych już nieco ołtarzy.

Publikacja:
Muzeum Regionalne w Krotoszynie
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)