• Kraj
  • poniedziałek, 16 grudzień 2019 07:55
  •   574

Premier bierze się za piratów drogowych

Zmiany w przepisach. Ma być bezpieczniej
Zmiany w przepisach. Ma być bezpieczniej Zmiany w przepisach. Ma być bezpieczniej © archiwum

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Rząd bierze się za piratów drogowych i wprowadza rewolucyjny pakiet zmian. Zapowiedział go wczoraj premier Mateusz Morawiecki (51 l.) podczas inauguracji akcji „Dobry kierowca”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na te zmiany czekali nie tylko piesi, ale i miliony kierowców. Bo corocznie na polskich drogach ginie blisko trzy tysiące osób. – Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach, to można powiedzieć, że jesteśmy na ostrym zakręcie – mówił wczoraj szef rządu. Ale teraz ma się to zmienić. – Musimy wprowadzić nowe reguły, które zdecydowanie ograniczają śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej – powiedział premier.

– Oprócz tych zmian, które wprowadzaliśmy, czyli obowiązku „jazdy na suwak” i w „korytarzach życia”, w bardzo szybkim czasie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia – pokreślił.

Pierwsza zmiana dotyczy pieszych. Będą oni mieli pierwszeństwo zanim wejdą na pasy. Druga zmiana dotyczy ograniczenia do 50 km/h prędkości pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (obecnie po zmroku jest ograniczenie do 60 km/h). Wdrożona zostanie też zasada, że  sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym będzie można odebrać prawo jazdy.

Czy to wystarczy, by poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców? – To jeszcze za mało. Trzeba zacząć od edukacji komunikacyjnej, długiej kampanii medialnej. Ważna też jest infrastruktura i działania urzędników – komentuje Janusz Popiel, ekspert od ruchu drogowego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.