• Kraj
  • sobota, 05 grudzień 2020 12:23
  •   593

Pojedziesz autem bez prawka

Nie musisz mieć przy sobie dokumentów
Nie musisz mieć przy sobie dokumentów Nie musisz mieć przy sobie dokumentów © archiwum

Dobre wieści dla polskich kierowców. Od dziś nie mają oni obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli, nie zostaną więc ukarani mandatem za jego brak w portfelu. Wsiadając do samochodu, nie trzeba więc mieć już żadnych dokumentów, bo obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dowodu wpłaty na OC zniesiono już kilka miesięcy temu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wystarczy, że osoba kierująca autem w trakcie kontroli drogowej poda swój numer PESEL, a policjant sprawdzi za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców, czy ma ona uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Razem ze zmianą przepisów w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. – Od soboty dostępne w niej będzie prawo jazdy w wersji elektronicznej, w którym znajduje się tzw. pakiet kierowcy zawierający też informacje o posiadanych punktach karnych – informuje pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski (53 l.).

Aplikacja Pojazd jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Można ją sobie zainstalować w telefonie, gdyż jest to udogodnienie, nie jest to natomiast obowiązkowe.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.