• sobota, 14 wrzesień 2013 05:33
  •   1256

Nadleśnictwo Milicz

Nadleśnictwo Milicz
Nadleśnictwo Milicz © © archiwum

Zaledwie 45 minut drogą krajową nr 15 z Wrocławia w kierunku Krotoszyna znajduje się siedziba Nadleśnictwa Milicz - jednego z najciekawszych i najróżnorodniejszych pod względem przyrodniczym i gospodarczym, a jednocześnie jednego z największych powierzchniowo nadleśnictw w Polsce.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nadleśnictwo Milicz to 26 tys. ha lasów na obszarze 60 tys. km2 położonych w samym "sercu" Doliny Baryczy. Gospodarka leśna prowadzona na tych terenach zmierza do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego. Na terenie nadleśnictwa podzielonego na 18 leśnictw działa także Gospodarstwo Szkółkarskie. Mieści się ono w miejscowości Świętoszyn, gdzie na powierzchni 10 ha produkuje się ok. 4-5 mln sadzonek drzew i krzewów leśnych. Szczególne znaczenie dla nadleśnictwa mają, także dwa ośrodki hodowli zwierzyny, gdzie w profesjonalny sposób prowadzi się gospodarkę łowiecką i organizuje polowania. Nadleśnictwo dysponuje ośrodkiem szkoleniowym i kwaterą łowiecką w Kubryku, gdzie z sali dydaktycznej może skorzystać jednocześnie do 22 osób. Dodatkowym walorem ośrodka jest domowa kuchnia serwująca dania regionalne i dziczyznę oraz przepyszne domowe wypieki. Położona jest zaledwie 15 km od Milicza. Jej lokalizacja daje gwarancję spokoju, ciszy oraz czystego powietrza, stwarza również dogodne warunki dla aktywnego wypoczynku.

Chętni i zainteresowani lasem znajdą pośród milickich leśników wykwalifikowaną kadrę edukatorów, którzy w niezwykle ciekawy sposób oprowadzą po ścieżkach edukacyjnych i opowiedzą o pracy leśnika, rytmie natury, miejscowych ciekawostkach.

Ze względu na niepowtarzalne walory milickich lasów, na terenie Nadleśnictwa Milicz utworzono Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Doliny Baryczy" - specjalną jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych wspierającą edukację leśną społeczeństwa, promocję lasów, badania naukowe i wdrażanie nowych technologii.

Już niebawem w ramach LKP zostanie oddane do użytku kolejna ścieżka dydaktyczna, tym razem przystosowana do poruszanie się po niej osób niepełnosprawnych, a w przyszłym roku zostanie otwarty ośrodek edukacyjny "Dom Drzewa" - zaadoptowany z budynku dawnej wyłuszczarni nasion w miejscowości Wałkowa - ok. 3km od Milicza.

Mówiąc o lasach i przyrodzie Nadleśnictwa Milicz nie można pominąć rezerwatu "Stawy Milickie" - największego rezerwatu nie tylko w Polsce ale i na świecie, świątyni miłośników ornitologii. Kolejnym równie ciekawym miejscem jest leśno-krajobrazowy rezerwat "Wzgórze Joanny" z Wieżą Odyniec (zamkiem myśliwskim wybudowanym 1850 r. przez Rudolfa von Salisch). Wzgórze porastają zespoły żyznej buczyny niżowej oraz buczyny kwaśnej.

Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzania Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy - lasów bliskich z natury.

Nadleśnictwo Milicz
ul. Trzebnicka 18, 56-300 Milicz
tel. 71/38-09-301, 302, 303
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wroclaw.lasy.gov.pl/milicz
www.facebook.com/nadlesnictwo-milicz

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.