• czwartek, 07 marzec 2013 01:00

Ślub w plenerze - to nie Ameryka!

Ślub w plenerze - to nie Ameryka!

Oglądając amerykańskie filmy tyle razy napatrzyliśmy się na piękne ceremonie ślubne, które odbywały się na świeżym powietrzu, czy to na plaży czy w ruinach pięknego zamku czy na dachu wieżowca. W Polsce niestety nie jest tak łatwo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przepisy formalne dotyczące zawarcia związku małżeńskiego reguluje Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego a tam artykuł 58 pkt. 3, z którego dowiadujemy się, że istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, do których zalicza się na przykład pobyt w szpitalu lub przebywanie w więzieniu.
Pojęcie „uzasadnione przyczyny” w praktyce oznacza niemożność stawienia się w urzędzie stanu cywilnego jednej ze stron zawierających małżeństwo, z przyczyn od niej niezależnych. Niemożność stawienia się w lokalu należy odpowiednio udokumentować. W przypadku niecierpiącym zwłoki kierownik urzędu stanu cywilnego uwzględni uzasadnienie ustne sporządzając na tę okoliczność odpowiednią notatkę urzędową.
W rzeczywistości to czy ślub zostanie udzielony poza Urzędem zależy od Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i jego interpretacji przepisu. Czyli od dobrej woli urzędnika. Według młodego pokolenia urzędników za uzasadnioną przyczynę można również uznać fakt, że ślub poza lokalem urzędu stanu cywilnego był marzeniem Panny Młodej. Wystarczy tylko odpowiednio dostosować miejsce uroczystości. Jednak starsze pokolenie urzędników z reguły odpowiada, że „to nie Ameryka”.
Być może zawieranie małżeństw w nietypowych miejscach stanie się w końcu możliwe. MSWiA już od dawna planuje zmiany w prawie, które umożliwią zawieranie ślubów poza urzędem stanu cywilnego.

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to dopiero wyzwanie. Prawo kanoniczne zabrania bowiem udzielania sakramentów poza kościołem. Dużo trudniej tutaj o przychylną nam interpretację „wyjątkowych okoliczności”. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych.

Gdy mamy już zgodę urzędnika lub przychylnego nam księdza czas pomyśleć o organizacji.
Ślub może się odbyć w miejscu, w którym będzie odbywało się wesele lub w innym wybranym przez Parę Młodą. Przygotowując miejsce ślubu należy upewnić się czy zostały zachowane wszystkie ustalenia podane przez urzędnika lub księdza.
Wesele plenerowe zazwyczaj odbywa się przy lokalu. Jest do dużym udogodnieniem, gdyż można wypożyczyć z lokalu stoły i krzesła oraz korzystać z sanitariatów.
Na rynku funkcjonuje wiele firm, które ustawiają piękne namioty z elegancką galą przy suficie, drewnianą podłogą oraz żyrandolami. Namioty, które się stosuje na imprezy plenerowe są ciężkie i stabilne. Ani deszcz ani wiatr nie stanowią zagrożenia.

Szerzej o namiotach i o tym jak odpowiednio dobrać i zaaranżować taki namiot już za tydzień.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)