• niedziela, 03 listopad 2013 18:12

Razem podzielcie życia tort…

Weselny tort może wyglądać tradycyjnie albo nawiązywać do najbardziej szalonych pasji państwa młodych
Weselny tort może wyglądać tradycyjnie albo nawiązywać do najbardziej szalonych pasji państwa młodych Weselny tort może wyglądać tradycyjnie albo nawiązywać do najbardziej szalonych pasji państwa młodych © © archiwum

Ukoronowaniem wesela jest tort! Każdy gość musi skosztować jego kawałek.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystości ślubne i weselne od zawsze były ogromnym wydarzeniem w naszym życiu. Ich oprawa nie może być banalna. Jednym z punktów obowiązkowych jest oczywiście specjalne menu. Oprócz dań gorących i przekąsek nie może zabraknąć ciast i deserów, a przede wszystkim dania głównego – tortu!

SZAŁ CENOWY

To, co dzisiaj prezentują cukiernicy, to już nie tylko torty, a prawdziwe dzieła sztuki. Wielopiętrowe, bajecznie zdobione i misternie wykończone słodkości należą do największych weselnych atrakcji. Nic dziwnego, że za taką przyjemność musimy też solidnie zapłacić. Koszt czteropiętrowego tortu to nawet 5 tysięcy złotych! Średnia cena za kilogram wysokiej jakości tortu to około 100 złotych. Tanio nie jest, ale wrażenie na pewno pozostanie do końca życia. Polskie cukiernie śledzą i reagują na trendy światowe, a cukiernicy są gotowi realizować najoryginalniejsze i najbardziej wymyślne pomysły par młodych. Wszystko jest tylko kwestią ceny.

NIE TAKIE PROSTE

Do rozmowy z cukiernikiem trzeba się dobrze przygotować (pary zwykle zabierają zdjęcie i próbki materiałów). Tort najlepiej zamawiać jako ostatni element przyjęcia, gdy wybrane są już suknia, garnitur, bukiet, sala i jej wystrój. To od ich kolorystyki i stylu zależy stworzenie tortu idealnego. Na torcie może znaleźć się bukiet ślubny wykonany z marcepanu lub karmelu, a na jego szczycie figurki młodej pary lub inne ozdoby odzwierciedlające pasje i upodobania. Wielkość uzależniona jest od liczby gości, jednak królują piętrowe, bogate i dekoracyjne torty. Najczęściej wybierane są w kolorze białym, beżowym lub bladoróżowe, z jasnymi dekoracjami. Powodzeniem, szczególnie w okresie wakacyjnym, cieszą się lekkie torty z bitą śmietaną i owocami. Coraz popularniejsze stają się też torty z muffinek, które robią oszałamiające wrażenie. Dzięki nim każdy z gości otrzymuje swój własny, mały tort!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)