• Koźmin Wlkp.
  • środa, 02 styczeń 2019 10:50
  •   142

Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie

Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie
Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie © Sebastian Kalak

W poniedziałek, 17 grudnia w kinie „Mieszko” Gminnego Zespołu Instytucji Kultury odbyło się podsumowanie grantu pn. „Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie – OSP Koźmin Wlkp. nie tylko gasi i ratuje”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystość poprowadzili Agata Staszewska – kronikarz i Piotr Marszałek – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminie Wielkopolskim. W uroczystości udział wzięli m.in. Maciej Bartborski – burmistrz Koźmina Wielkopolskiego, Justyn Zaradniak – przewodniczący Rady Miejskiej, Sławomir Szyszka – prezes Lokalnej Grupy Działania „Wielkopolska w Wyobraźnią”, Michał Pietrowski – kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej, asp. sztab. Ryszard Mierzejewski – komendant komisariatu policji w Koźminie Wlkp., kpt Tomasz Patryas – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Krotoszynie i Jacek Wybierała – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Krotoszynie.

Później przedstawiono najświeższego członka OSP w Koźminie Wielkopolskim, czyli Alarmusia, maskotki która będzie uczestniczyła w pogadankach prewencyjnych z najmłodszymi mieszkańcami gminy. – Decydując się na start w konkursie grantowym swoje wszystkie siły chcieliśmy skierować w celu: popularyzacji nauki pierwszej pomocy, ochrony w okresie grzewczym oraz zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówiła Agata Staszewska.

– Największym zainteresowaniem cieszyła się z pewnością się Pan Leśniczy. Po raz pierwszy mieliśmy okazję współpracować z leśniczym z czego bardzo się cieszymy. Spotkania z leśniczym rozwiały wśród dzieci i mieszkanek wiele myśli, które dotyczą bezpośrednio lasu. Wśród nas strażaków, dzięki realizowanemu projektowi mogliśmy wybrać się do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Jarocinie, gdzie naocznie przekonaliśmy się jak tak naprawdę sortuje się śmieci, jak to się odbywa w rzeczywistości. Polecamy każdemu jeśli ma chęć się skontaktować z Panią Emilią Dąbrowicz w celu wycieczki po ZGO Jarocin. Zachęcamy szczególnie szkoły do zrealizowania takiej wycieczki. Mieliśmy również okazję zobaczyć Mobilny Symulator Zagrożeń Przeciwpożarowych domku jednorodzinnego, który znajduje się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Dzięki takiemu symulantowi funkcjonariusze PSP przybliżyli nam jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w naszym własnym domu. Domek ukazuje nam co się stanie w momencie powstania pożaru, ukazuje nam jak źle postępujemy nie sprzątając pomieszczeń takich jak kotłownia, jak zostawiamy różne rzeczy w miejscu w którym nie powinny się znaleźć – dodał Piotr Marszałek.

Przedstawiciele OSP dodali, że po zakończonym projekcie będą kontynuować warsztaty. – Skierujemy je tym razem do większych grup społeczeństwa jak i do dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz wszystkich chętnych, którzy wyrażą chęć realizacji takich warsztatów – mówił Piotr Marszałek.

Później przyszedł czas na nagradzanie. W projekcie na maskotki OSP Koźmin Wielkopolski nagrodzono Magdalenę Stal ze Szkoły Podstawowej w Mokronosie, Maksymilianę Pestkę ze Szkoły w Borzęcicach oraz Mikołaja Mielcarza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim. Ponadto zarząd OSP w Koźminie Wlkp. postanowił przyznać wyróżnienia: Amelii Witczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim, Jeremiaszowi Taladze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim oraz Jakubowi Poczcie ze Szkoły Podstawowej w Mokronosie.

Później Mateusz Bolt z Centrum Motoryzacyjnej „BOVIT” wręczył ufundowany jednostce OSP fantom, na którym mogą się uczyć kolejne pokolenia, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację. Jak dodał, przyjemnością dla niego była pomoc, że może takiej udzielić. – Praca strażaka, jak wiemy to nie tylko gaszenie pożarów, usuwanie skutków wypadków, ale również udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – dodała Agata Staszewska.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)