Jeden dzień z historii

21 marca

Wydarzyło się 21 marca

1841

dzieci bez pracy. Francuski parlament przyjął ustawę ograniczającą pracę nieletnich. Od tej pory nie można było zatrudniać dzieci poniżej ósmego roku życia, młodsze niż 12 lat nie mogły pracować na nocną zmianę, a te, które nie ukończyły 16 lat – 12 godzin dziennie. Ustawa okazała się pustym gestem, bo nie przewidywała kontroli jej przestrzegania. Spis sporządzony sześć lat później tylko w części departamentów i tylko w największych fabrykach i kopalniach ujawnił, że w państwie króla Ludwika Filipa pracowało co najmniej 113 tys. dzieci. Płacono im mniej niż kobietom, które rzadko otrzymywały więcej niż jednego franka dziennie, co równało się cenie dwóch bochenków chleba.

1857

w wyniku trzęsienia ziemi w Tokio zginęło 107 tysięcy osób.

1933

Decyzją Heinricha Himmlera został założony pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny Dachau.

1948

we Włocławku urodził się dziennikarz muzyczny Krzysztof Szewczyk, współautor „Wideoteki Dorosłego Człowieka”.

1961

zespół The Beatles po raz pierwszy wystąpił w słynnym klubie „Cavern” w Liverpoolu

1963

zamknięto słynne Alcatraz. Po 29 latach istnienia zatrzaśnięto bramę legendarnego więzienia Alcatraz. Było najlepiej strzeżonym zakładem karnym w USA. Na trzech więźniów przypadał jeden strażnik. Powstało o nim wiele filmów, w tym m.in. słynna „Ucieczka z Alcatraz”. Jednym z pierwszych (i najsłynniejszych) więźniów był gangster Al Capone. Obecnie znajduje się tam muzeum.

1972

w Warszawie urodził się Piotr Adamczyk. Na ekranie był m.in. Fryderykiem Chopinem i Janem Pawłem II. Wkrótce laureat Złotej Tele Kamery Tele Tygodnia 2013, przemówi do najmłodszych jako tytułowy bohater w animacji „Zając Max ratuje Wielkanoc”, a dorosła widownia czeka już na „Listy do M. 3”, gdzie aktor kolejny raz zagra Szczepana Lisieckiego.

1995

Canal+, pierwsza w kraju płatna stacja telewizyjna, rozpoczęła oficjalne nadawanie z Polski.

2022

pierwsi strażacy ochotnicy otrzymali decyzje o przyznaniu świadczeń ratowniczych po co najmniej 25 latach udziału w akcjach ratowniczych. Do końca roku wręczono 358 takich świadczeń w powiecie.