Jeden dzień z historii

19 lipca

Wydarzyło się 19 lipca

1900

– w Paryżu otwarto pierwsza linię metra.

1974

tego dnia, o godzinie 11:15 uruchomiono zegar na Wieży Zygmutowskiej (nazywaną też Wieżą Zegarową) świeżo odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie. 35 lat wcześniej, 17 września 1939 roku, podczas hitlerowskiego bombardowania Warszawy i pożaru Zamku Królewskiego, zegar zatrzymał się, wskazując właśnie tę godzinę.

1977

tego dnia w Gdyni przyszedł na świat ks. Jan Kaczorowski. Był wcześniakiem, ważył zaledwie 980 g. Większość dzieciństwa spędził w szpitalach. Pod koniec szkoły średniej przeżył nawrócenie. Było tak silne, że postanowił wstąpić do zakonu jezuitów. Niestety, nie przyjęto go, argumentując decyzję słabym wzrokiem kandydata. Ale on się nie zraził. Zdał do seminarium. Po święceniach ks. Jan trafił do parafii w Pucku. Tam powstał pomysł założenia hospicjum. Przyświecała mu jedna myśl, żeby było to miejsce, w którym sam chciałby się kiedyś znaleźć. – Paradoksalnie w moim przypadku tak właśnie wyszło. Ale tutaj nie wierzymy w zbiegi okoliczności – powiedział po latach. Gdy dowiedział się, że choruje na glejaka, lekarze dawali mu tylko sześć miesięcy życia. Przeżył jeszcze cztery lata. Zmarł 28 marca.

1989

w Londynie zmarł Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat. Tego samego dnia jako nowy prezydent został zaprzysiężony Ryszard Koczorowski.