Jeden dzień z historii

24 maja

Wydarzyło się 24 maja

1543

we Fromborku zmarł Mikołaj Kopernik.

1609

– król Zygmunt III Waza przeniósł się z rodziną z Krakowa do Warszawy. W taki sposób nieformalnie przeniesiono stolicę Polski.

1941

– w Duluth w stanie Minnessota urodził się Bob Dylan, wokalista, kompozytor i autor tekstów piosenek – tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla.

1946

– w Leningradzie urodziła się biegaczka Irena Kirszenstein-Szewińska, siedmiokrotna medalistka olimpijska.

1959

– w Pszczynie urodziła się Grażyna Torbicka. Nigdy nie dostarczyła powodów do plotek, z mężem Adamem tworzy szczęśliwą parę od 35 lat, a jej nazwisko kojarzy się z dobrym kinem. Grażyna Torbicka prowadziła wiele festiwali filmowych, była również gospodynią niejednej gali Telekamer Tele Tygodnia. Zawsze elegancka, pogodna i mówiąca piękną polszczyzną. Życzymy sto lat!

1976

– premiera filmu „Con amore” w reżyserii Jana Batorego. To było coś! Kilka lat po słynnym amerykańskim „Love Story” również w Polsce powstał melodramat, który w kinach gromadził tłumy. Skąd ten sukces? Nie ma jednej odpowiedzi. „Con amore” urzekło widzów z wielu powodów, m.in. ciekawą historią miłości i rywalizacji z Konkursem Chopinowskim w tle. Autorka scenariusza, Krystyna Berwińska, napisała go na podstawie własnej książki, która wówczas czekała jeszcze na wydanie. Atutem filmu była też znakomicie dobrana obsada. Zachwycała główna bohaterka Ewa – w tej roli studentka warszawskiej polonistyki Małgorzata Snopkiewicz, córka znanej pisarki, Haliny, autorki m.in. „Słoneczników” i „Tabliczki marzenia”. Żeńska widownia wzdychała do Mirosława Konarowskiego i Wojciecha Wysockiego, którzy wcielili się w role rywalizujących ze sobą pianistów Andrzeja i Grzegorza. A krytycy podkreślali narodziny wielkiego aktorskiego talentu, pisząc o filmowej Zosi, czyli Joannie Szczepkowskiej. Dodajmy do tego muzykę Fryderyka Chopina m.in. w wykonaniu Piotra Palecznego. Ten film naprawdę warto sobie przypomnieć.

2013

– prapremiera filmu „Przesyłka. Die Sendung” w reżyserii Doroty Latour i Jacka Kubiaka w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie”.