Jeden dzień z historii

22 lutego

Wydarzyło się 22 lutego

1900

wpadka Piłsudskiego. W Łodzi w tajnym lokalu PPS-u i drukarni „Robotnika” został aresztowany Józef Piłsudski. Carscy szpicle zapewne śledzili innego działacza; zauważyli, że zaniósł w to miejsce dużą ilość papieru. Nocą z 21 na 22 lutego Piłsudski pracował długo. O godzinie 2 czy pół do 3 położyłem się spać, a o godzinie 3 już mnie obudzili – pisał później w raporcie dla towarzyszy z warszawskiej Cytadeli. Rewizja trwała do godz. 12 nazajutrz. Przeciągałem sam trochę tę procedurę, chcąc z szykiem w biały boży dzień jechać do turmy. Więziony był w Łodzi, potem w Cytadeli. Symulował chorobę umysłową. Przeniesiono go do szpitala psychiatrycznego w Petersburgu, skąd wiosną 1901 r. zbiegł. Mógł wrócić do niepodległościowej roboty.

1901

w Płocku urodziła się Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, reżyser i pedagog, współzałożyciel i wieloletnia dyrektorka zespołu „Mazowsze”.

1904

– argentyńscy naukowcy założyli pierwszą stację badawczą na Antarktydzie. Orcadas jest stacją całoroczną i działa do dziś.

1945

– wznowienie działalności przez ZHP w Krotoszynie. Pierwszym drużynowym został Hieronim Ławniczak.

1987

– premiera serialu „Tulipan”. Pojawienie się w polskiej telewizji serialu „Tulipan” wywołało falę protestów. Oskarżono jego twórców o to, że propagują rozwiązłość i konsumpcyjny stosunek do życia. Scenariusz „Tulipana” luźno nawiązuje do losów uwodziciela i oszusta Jerzego Kalibabki, który w latach 80. stał się bohaterem serii artykułów. Główną rolę w serialu zagrał Jan Monczka.

1992

– zmarł Tadeusz Łomnicki. Podobno sam Jack Nicholson przyjeżdżał do Polski na jego przedstawienia, żeby się od niego uczyć. Do dziś Tadeusz Łomnicki uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów polskich. Zmarł nagle 22 lutego 1992 roku podczas próby do spektaklu „Król Lear”. Odszedł ze słowami: - Więc jakieś życie świta przede mną! (…) Biegiem, biegiem!

1997

– naukowcy z Instytutu Roślin pod Edynburgiem w Szkocji poinformowali o sklonowaniu pierwszego ssaka – owcy Dolly

2008

– na uniwersytecie szwedzkim Lund naukowcy po raz pierwszy sfilmowali poruszający się elektron.