Jeden dzień z historii

25 marca

Wydarzyło się 25 marca

1942

– w Memphis w USA urodziła się Aretha Franklin, piosenkarka soulowa i jazzowa.

1954

– Siedział w fotelu głęboko zapadnięty z pochyloną głową, jak gdyby spał. Obok na stole leżał stos tek z maszynopisami – taki widok zastała Stanisława Mrozińska, pracownica sekcji teatru w Państwowym Instytucie Sztuki, którą kierował Leon Schiller. Mrozińska weszła z pielęgniarką do sali nr 18 na pierwszym piętrze Kliniki Ministerstwa Zdrowia przy ul. Hożej. Po chwili przybiegła Irena Schillerowa, która na widok zmarłego męża straciła przytomność. Wybitny reżyser i teoretyk teatru osamotniony i rozgoryczony. – Myśmy upaństwowili fabryki i kopanie, myśmy ziemię rozdali chłopom, myśmy mnie wyrzucili z teatru – mówił o usunięciu go z posady dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie.

1957

– przedstawiciele rządów Francji, Włoch, Niemiec, Belgii. Holandii i Luksemburga podpisali traktat y rzymskie, tworzące Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), poprzedniczkę Unii Europejskiej.

1973

– premiera serialu telewizyjnego „Wielka miłość Balzaka” o historii związku francuskiego pisarza i polskiej szlachcianki.

1995

– papież Jan Paweł II ogłosił Encyklikę Evangelium Vitae o wartości ludzkiego życia.

2010

– nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Krotoszyna” Agnieszce Duczmal – słynnej polskiej dyrygentce i założycielce Orkiestr „Amadeus” oraz Andrzejowi Stefańskiemu – pianiście i pedagogowi.