Jeden dzień z historii

25 maja

Wydarzyło się 25 maja

1942

padł pierwszy klaps na planie słynnej „Casablanki” z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman.

1946

żołnierze oddziału „Bora” zastrzelili we wsi Salnia zastępcę komendanta PUBP w Krotoszynie – ppor. Ignacego Synowca.

1948

w więzieniu na Rakowickiej w Warszawie strzałem w tył głowy wykonano wyrok władz komunistycznych na Witoldzie Poleckim.

1948

w Świdnicy urodził się Wojciech Mann, dziennikarz muzyczny, którego radiowe audycje i programy telewizyjne są uznawane za kultowe. Fani pamiętają m.in. „Manniaka niedzielnego” czy „Radiomanna”i uważają dziennikarza z legendę radiowej Trójki. Z kolei w TVP 2 był gospodarzem „Szansy na sukces”, a w TVP 1 prowadził z Krzysztofem Materną m.in. „MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna”. W internecie do dziś wielką popularnością cieszą się odcinki współtworzonego przez niego cykl „Za chwilę dalszy ciąg programu”. Wojciech Mann zawsze imponował profesjonalizmu i dystansem dla siebie. Na ekranie pojawił się m.in. w filmie „Uprowadzenie Agaty” i serialu „40-latek, 20 lat później”. Jest także tłumaczem i autorem tekstów piosenek, m.in. dla Anny Jantar – pt. „Ja nie mogłam mieć serc dwóch”.

1977

premiera filmu „Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja” – chronologicznie czwarty, a w kolejności powstawania – pierwszy film ze słynnego cyklu, wyreżyserowanego przez George’a Lucasa.

1983

sonda kosmiczna Pioneer 10 przekroczyła orbitę Plutona. Stała się pierwszym obiektem zbudowanym przez człowieka, który opuścił Układ Słoneczny.

1987

w Zakopanem urodził się Kamil Stoch, który swoimi sukcesami odniesionymi w skokach narciarskich mógłby obdzielić co najmniej kilku zawodników. Kamil Stoch jest m.in. trzykrotnym indywidualnym mistrzem olimpijskim (dwa medale w 2014 i jeden w 2018 roku) i zwycięzcą dwóch z rzędu Turniejów Czterech Skoczni (2016/17 i 2017/18). Na nartach zaczął jeździć jako 3-latek, a swój pierwszy skok oddał w wieku 8 lat. Na kultowej Wielkiej Krokwi w Zakopanem zadebiutował jako 12-latek. Słynie z ambicji, uporu i dystansu do siebie. – Kiedyś ojciec powiedział mi, że trzeba sto razy przegrać, by raz wygrać – mówił po jednym, z licznych sukcesów. Mimo zdobytych tytułów nie czuje się gwiazdą. Nieraz podkreślał, że wiele zawdzięcza pracy i ludziom, który spotkał na swojej drodze.

1997

odbyło się referendum w sprawie przyjęcia nowej Konstytucji RP.

2005

w finale LM Liverpool z Jerzym Dudkiem pokonał AC Milan. Dwanaście lat temu w Stambule w finale Ligi Mistrzostw ekipy AC Milan i Liverpool FC rozegrały wielki mecz. Do przerwy Milan prowadził 3:0, w drugiej połowie Liverpool wyrównał. Potem dogrywka i rzuty karne. Polak dwa razy obronił, a jego „taniec” w bramce nazwano „Dudek Dance”. Angielski klub wygrał w karnych 3:2.

2006

Benedykt XVI rozpoczął podróż apostolską do Polski. Hasłem, które towarzyszyło papieżowi w Polsce, było wezwanie: „Trwajcie mocni w wierzę”. Benedykt XVI odwiedził m.in. Warszawę i Częstochowę. W obozie Auschwitz-Birkenau mówił: „W miejscu takim jak to brakuje słów, a w przerażającej ciszy serce woła do Boga: Panie, dlaczego milczałeś? Dlaczego na to pozwalałeś?”.

2009

północnokoreański reżim przeprowadził próbę atomową. Bomba miała moc porównywalną do zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r.