• poniedziałek, 28 wrzesień 2020 12:22

Światło zimne czy ciepłe?

Światło zimne czy ciepłe?
Światło zimne czy ciepłe? © archiwum

Wybór rodzaju żarówek na rynku jest bardzo duży. Lepiej wybrać światło ciepłe, zimne czy postawić na energooszczędność?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wiele osób przy zakupie oświetlenia kieruje się głównie mocą wybieranych żarówek i lamp. Ważną kwestią jest również cena. Przede wszystkim powinniśmy jednak zwracać uwagę na barwę emitowanego światła. Białe światło może mieć odcień zimny, ciepły lub neutralny. Dlaczego powinniśmy zastosować się nad wyborem odcienia?

Światło ma wpływ na nasze samopoczucie, poziom koncentracji, a także nastrój. Powinno odpowiadać naszym potrzebom i być dopasowane do funkcji pomieszczenia. Ciepły odcień oświetlenia sprzyja wyciszeniu i relaksowi, zimny zaś ułatwia skupienie się na wykonanych czynnościach i pobudza do działania.

W miejscach przeznaczonych do relaksu, czyli m.in. w sypialniach i salonach, najlepiej sprawdzą się lampy ledowe, emitujące białe światło, które doskonale podkreśli przytulny charakter wnętrz. Z kolei we wszelkiego rodzaju biurach, gabinetach czy warsztatach powinniśmy postawić na chłodne źródła światła. Będziemy wówczas odczuwać więcej energii do działania i łatwiej będzie nam się skupić na pracy. Chłodne światło doskonale sprawdzi się również we wnętrzach urządzonych w stylu modernistycznym.

W pomieszczeniach, które służą nam do różnych celów, można zastosować lampy z możliwością zmiany barwy światła, zależnie od potrzeb. Sterowanie ich odbywa się za pomocą tabletu lub smartfona. Pozwala to w jednej chwili zmienić nastrój panujący w danym pokoju. Tego typu oświetlenie znajdzie zastosowanie w łazience, jak i w salonie otwartym na kuchnie oraz w sypialni. Oczywiście możemy się też pokusić o połączenie lamp emitujących światło o barwie ciepłej z tymi, które dają chłodne światło.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.