• sobota, 08 marzec 2014 09:56

Piec chlebowy ogrodowyEntuzjastów własnoręcznie pieczonego chleba przybywa. Najlepiej smakuje ten, upieczony tradycyjnie, w piecu. Warto zatem zadać sobie trud i zbudować w ogrodzie własny piec. To nie jest trudne. Na początku trzeba przemyśleć jego konstrukcję, usytuowanie oraz dobrać odpowiednie materiały.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W zależności od pomysłowości i poczucia estetyki budującego piec może mieć dowolny kształt. Najczęściej jednak buduje się po planie czworokąta. Bardzo istotne jest, aby miał solidną podstawę i dobrze zaizolowaną komorę pieczenia. A materiały użyte do jego budowy powinny być mrozoodporne.

UTWARDZONE PODŁOŻE
Na miejscu w którym stanie piec, najlepiej wybrać zaciszną część ogrodu, tak aby był on osłonięty od wiatru. Na pewno powinien stać z dala od przedmiotów łatwopalnych. Podłoże na budowę pieca powinno być utwardzone. Należy zatem zdjąć, na głębokość ok. 20 cm, warstwę gleby i wylać na niej 15 cm warstwy betonu.

SOLIDNA PODSTAWA
Do budowy podstawy pieca nadają się bloczki betonowe, cegły klinkierowe oraz kamienie naturalne. Podstawę pieca wznosi się na planie czworokąta, na wysokość ok. 60 cm. Wnętrze powstałego czworokąta należy wypełnić kamieniami i piaskiem, a wierzchnią warstwę wylać ze zbrojonego betonu wzbogaconego perlitem (szkliwo wulkaniczne), które da efekt uszczelniający. Tutaj można zastosować posadzkę cementową Atlas.
Następnie, na gotowej podstawie, układa się warstwę cegieł, która będzie podłożem pod komorę pieczenia. Podstawa musi być na tyle mocna, aby mogła udźwignąć sklepienie pieca oraz komina. Do murowania zarówno bloczków betonowych, jak i kamieni, odpowiednia jest zaprawa murarska Atlas. Natomiast do cegły klinkierowej należy użyć specjalistycznej zaprawy murarskiej do klinkieru, zawierającej tras – minerał pochodzenia wulkanicznego – który, między innymi, ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów.

SERCE PIECA
Komorę pieczenia buduje się na wcześniej wzniesionej podstawie. Jest to miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, dlatego do jego budowy trzeba użyć cegły szamotowej, która jest odporna na wysoką temperaturę. Im grubsza cegła, tym lepiej bo skumuluje więcej ciepła. Do murowania należy użyć specjalnej zaprawy szamotowej. Komora najczęściej ma kształt kopuły, a wtedy wznosimy ją na planie koła. W tym przypadku bardzo istotne jest dokładne ułożenie pierwszego rzędu cegieł, gdyż nada on kształt kopule.
W miejscu, gdzie jest łuk drzwiowy, najlepiej posłużyć się gotową formą stalową i cegłami w kształcie klina. Cegły układamy promieniście nad łukiem drzwiowym. Przy wznoszeniu kolejnych rzędów komory pieczenia, cegły będą zbiegały się ku środkowi kopuły. Przydadzą się wtedy pręty, o długości odpowiadającej promieniowi kopuły. Z jednej strony oparte o podłoże, a z drugiej z cegły, przytrzymają je we właściwej pozycji dl czasu związania zaprawy. Podpory usuwamy dopiero po wyschnięciu zaprawy. Tam, gdzie to możliwe, układamy cegły ma mijankę.

IZOLACJA I OBUDOWA
Komorę pieczenia należy zaizolować od zewnątrz przy pomocy ok. 20 cm warstwy perlitu lub 15 cm warstwy wełny mineralnej. Izolacja powstrzyma ucieczkę ciepła na zewnątrz. Ponadto piec będzie się szybciej nagrzewał i dłużej pozostanie gorący. Drzwi do komory pieczenia powinny być szczelne, aby ciepło nie uciekało. Najlepiej zdecydować się na kupno trwałych stalowych. Kolejny krok to obudowa komory pieca ścianami osłonowymi np. z kamienia lub cegły klinkierowej. Nie trzeba zachowywać formy kopuły, obudowa może mieć kształt dowolny. Kiedy roboty murarskiej dobiegną końca, powinno się odczekać przynajmniej, aż zaprawa wyschnie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.