• piątek, 23 październik 2015 10:54

Zamiast pigułek

Skuteczna, wygodna i mało inwazyjna, tego oczekują kobiety od antykoncepcji
Skuteczna, wygodna i mało inwazyjna, tego oczekują kobiety od antykoncepcji Skuteczna, wygodna i mało inwazyjna, tego oczekują kobiety od antykoncepcji © archiwum

Do wyboru mamy wiele preparatów, które chronią przed niechcianą ciążą, m.in. plastry hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne, globulki i kremy plemnikobójcze czy pierścienie hormonalne. Co wybrać?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

PLASTER HORMONALNY
Działa podobnie jak tabletka hormonalna. Różnica polega na ochronie wątroby. Można go nakładać na skórę pośladków, brzucha czy ramienia, a po siedmiu dniach wymienia się go na nowy. Nie zaleca się go kobietom ważącym więcej niż 90 kg.

PIERŚCIEŃ HORMONALNY
Zwany też krążkiem albo ringiem. Umieszcza się go w pochwie na trzy tygodnie, po czym się wyjmuje na tydzień. W czasie 7-dniowej przerwy występuje krwawienie. Dawki hormonów uwolnione do organizmu zabezpieczają także podczas przerwy.

KAPTUREK
To krążek z cienkiej gumy, który zakłada się tuż przed stosunkiem. Stosuje się go często w połączeniu ze środkiem plemnikobójczym, ale by był skuteczny, musi mieć odpowiedni rozmiar, powinien wiec być dopasowany przez lekarza.

WKŁADKA HORMONALNA (DOMACICZNA)
Jest zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Zawiera ono jeden hormon (syntetyczny odpowiednik progesteronu), a jego ilość wystarcza na pięć lat. Jej zaletą jest to, że działa miejscowo, a nie ogólnoustrojowo. Po jej usunięciu prawie natychmiast następuje powrót do płodności.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)