• Krotoszyn

Zabierz dziecko do lasu

Zabierz dziecko do lasu
Zabierz dziecko do lasu © archiwum

Dzień Dziecka to idealna okazja na spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami. Na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn jest wiele miejsc i obiektów łączących w sobie elementy rekreacyjne i edukacyjne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na dzieci czeka moc atrakcji – szkółka leśna z salą edukacyjną, platforma widokowa, ścieżka edukacyjna, grzybki, pomniki przyrody, rezerwaty czy słynne smoszewskie kurhany. Wspólny spacer po lesie pozwoli napawać się pięknem przyrody, poznawać gatunki roślin i zwierząt żyjących w okolicach Krotoszyna.

Na terenie Szkółki Leśnej w Kuklinowie (gm. Kobylin) dzieci mogą poznawać proces produkcji sadzonej drzew i krzewów leśnych, natomiast w sali edukacyjnej znajdują się eksponaty miejscowej fauny, a także interaktywne pomoce dydaktyczne i tablice tematyczne oraz gry i zabawy dla dzieci. Na terenie Leśnictwa Rochy znajduje się Ekologiczna Ścieżka Przyrodnicza o długości 4 280 m., które wiedzie przez dwa rezerwaty przyrody – „Msza Bogdaniec” i „Baszków”. Na terenie ścieżki znajduje się 7 przystanków tematycznych związanych z lasem jako ekosystem lub gospodarką leśną prowadzoną przez leśnika. Spacerowicze mogą też skorzystać z platformy, z której rozciąga się widok na fragment rezerwatu „Mszar Bogdaniec”.

Dla tych, którzy lubią spędzać czas z dziećmi bardziej aktywnie – istnieje możliwość skorzystania z biegnących przez tereny leśne Nadleśnictwa Krotoszyn pieszych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności oraz szklaków rowerowych. Na trasie wyznaczonych szlaków znajdują się ciekawe miejsca turystyczno-historyczno-kulturowe takie jakie kurhany, pomniki przyrody, kapliczki i krzyże. Wspólny spacer z dzieckiem będzie więc nie tylko okazją do relaksu na łonie przyrody, ale również poznania okolicznej fauny, flory i historii wydarzeń, które rozegrały się w okolicy.

CIEKAWE MIEJSCA NA TERENIE NADLEŚNICTWA KROTOSZYN
Edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Prowadzi przez dwa rezerwaty – Msza Bogdaniec i Baszków. Jej długość to 4 280 metrów. Na trasie ścieżki znajduje się 7 przystanków głównych i 2 dodatkowe o tematyce historycznej.

Platforma widokowa. Wybudowana w 2016 roku przy współfinansowaniu z WFOŚiGW w Poznaniu. Znajduje się na trasie ekologicznej ścieżki przyrodniczej przy rezerwacie „Msza Bogdaniec”. Usytuowana jest w taki sposób, by udostępnić walory przyrodniczo-krajoznawcze rezerwatu bez wchodzenia na obiekt chroniony.

Długosz Królewski. Piąty przystanek ścieżki edukacyjnej poświęcony największej polskiej paproci – Długoszowi Królewskiemu.

Staw „Węgielnik”. Położony na trasie Zduny – Baszków. Jest jednym z trzech stawów (wraz z Trafarami i Odstawnikiem) o najlepiej wykształconej roślinności wynurzonej. Atrakcyjność akwenu spowodowała, że można na nim spotkać kilkanaście gatunków ptaków. Do najbardziej interesujących należą: łabędź niemy, perkozek, krakwa, czernica oraz błotniak stawowy. Stawy rybne przyciągają także duże ptaki drapieżne – rybołowa i bielika.

Krzyż Napoleoński. Dodatkowy przystanek na trasie ścieżki edukacyjnej. Replika krzyża z 1812 roku. Jego nazwa wiążę się z pewnym wydarzeniem historycznym, kiedy to przez ziemię krotoszyńską ciągnęły na Rosję wojska Napoleona. Panująca wówczas epidemia nie ominęła armii. Zmarłych żołnierzy pogrzebano w lesie i na ich mogile ustawiono drewniany krzyż. Krzyż, który przetrwały do naszych czasów i znajduje się obecnie w muzeum w Zdunach. Natomiast w roku 2000 na trasie ustawiono nowy krzyż o wysokości 4,5 m. Wykonano go również z drewna.

Zespół archeologiczny Piaski – Rochy. Dodatkowy przystanek na trasie ścieżki edukacyjnej, znajdującej się w okolicach Zdun. Od 1975 roku są prowadzone w tym rejonie najpoważniejsze badania wykopaliskowe w okolicach Krotoszyna. Odkryto tam grodzisko, osadę przegrodową i cmentarzysko pochodzące z czasów budowy państwa polskiego. Grodzisko stało się jednym z najlepiej poznanych obiektów tego typu w Polsce.

Kurhany Smoszew. Zrekonstruowany kurhan na terenie Smoszewskich Kurhanów, nad którym znajduje się kładka umożliwiająca zwiedzanie obiektu bez narażenia go na uszkodzenia. Dąbrowa Smoszew w kompleksie drzewostanów dębowych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)