• Powiat krotoszyński

Uwaga, podpalacz!

Uwaga, podpalacz!
Uwaga, podpalacz! © archiwum

W tym roku w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn odnotowano już 4 pożary, z czego 3 w okolicach Zdun. Leśnicy nie mają wątpliwości, że są skutkiem podpaleń.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Polskie lasy charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym. Od 1 kwietnia do 31 października leśnicy codziennie określają stopień zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego.

Zagrożenie dla lasów wiąże się nieostrożnością ludzi i częstym naruszaniu przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim: używaniem otwartego ognia w lasach – paleniem papierosów i ognisk, wyrzucaniem niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów czy pociągów oraz wypalaniem roślinności.

Często zdarzają się również, umyślne podpalenia oraz przeniesienia pożarów z terenów pól czy nieużytków. Od 2014 r. w okolicach Zdun grasuje podpalacz. W 2015 r. na 19 pożarów, które powstały w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn, lasach komunalnych i prywatnych aż 15 wydarzyło się na terenie gminy Zduny. W zeszłym roku odnotowano w leśnictwie Chachalnia i Rochy 6 pożarów w lasach państwowych na łącznej powierzchni 0,37 ha. W tym roku już 3. Służby leśne w porozumieniu z policją, strażą łowiecką i myśliwymi koła Knieja intensywnie pracują nad ustaleniem sprawcy. Ogień podkłada nieznany sprawca wielokrotnie w tym samym rejonie, prawdopodobnie przy użyciu środków łatwopalnych.

Pożary wiążą się ze stratami dla właściciela, ale również są to koszty związane z przyjazdem straży pożarnej, policji, straży leśnej. Po ugaszeniu pożaru miejsce, gdzie on wystąpił należy dozorować, co robią pracownicy zakładu usług leśnych. Konieczne jest również obkopanie terenu, bo zazwyczaj pali się ściółka.

Pali się także poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Najbardziej zagrożone są lasy młode, szczególnie zasadzone przez człowieka. W takich drzewostanach ogień w pokrywie ściółkowej łatwo przeistacza się w pożar wierzchołkowy, trudny do opanowania i ugaszenia. W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu.

W przypadku wystąpienia pięciodniowego okres, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9:00 jest niższa niż 10 proc., nadleśniczy zakazuje wstępu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)