• Krotoszyn

Im dalej w las, tym więcej atrakcji

19 320,48 ha zajmuje całkowita powierzchnia nadleśnictwa Krotoszyn obejmującego 13 sołectw
19 320,48 ha zajmuje całkowita powierzchnia nadleśnictwa Krotoszyn obejmującego 13 sołectw 19 320,48 ha zajmuje całkowita powierzchnia nadleśnictwa Krotoszyn obejmującego 13 sołectw © archiwum

Przed nami majówka – czas, gdy możemy odpocząć i cieszyć się rozbudową po zimie przyrodą. Ta zachęca, by wyjść z domu i korzystać z jej dobrodziejstw.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dlatego też na terenie nadleśnictwa są aż 34 miejsca wypoczynku i postoju, które są wyposażone w niezbędną infrastrukturę. Największym zainteresowaniem cieszą się tak zwane „Grzybki”, które mogą wynająć zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Każdy „Grzybek” jest zadaszony, jest w nim wyznaczone miejsce na ognisko, nad którym umieszczony jest ruchomy ruszt. Grzybki są także zaopatrzone w ławy i stoły, a ich ściany zdobią kolorowe tablice o tematyce przyrodniczej.

Duży nacisk leśnicy kładą także na edukację. Na terenie Szkółki Kuklinów w 2013 roku oddano do użytku salę edukacyjną, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Sala powstała przy współfinansowaniu WFOŚiGW w Poznaniu. Natomiast na terenie Leśnictwa Rochy znajduje się Ekologiczna Ścieżka Przyrodnicza o długości 4 280 m, która wiedzie przez dwa rezerwaty przyrody – „Mszar Bogdaniec” i „Baszków”. Turyści mogą korzystać także z platformy widokowej, z której roztacza się widok na torfowisko w rezerwacie „Mszar Bogdaniec”.

Nadleśnictwo Krotoszyn dba również o amatorów aktywnego wypoczynku, którzy mogą korzystać z czterech pieszych szlaków turystycznych i dwóch szlaków rowerowych. Tereny, przez które wiodą szlaki turystyczne, charakteryzują się bogatą florą i fauną. Na trasie znajdują się także ciekawe miejsca turystyczne – jak kurhany, pomniki przyrody, kapliczki i krzyże. Spacerując po lesie można więc nie tylko podziewać piękno okolicznej przyrody, ale także zobaczyć miejsca, w których rozegrały się ważne wydarzenia historyczne.

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W NADLEŚNICTWIE KROTOSZYN
Szaniec Powstańcy – w Leśnictwie Chachalnia. Kamienny kopiec usypany w miejscu zaciętych walk Powstańców Wielkopolskich nad Borownicą (1918-19 r.);
Studnia św. Marcina – w Leśnictwie Chachalnia. Legenda głosi, że przed wiekami w miejscu studni znajdowała się wieś z drewnianym kościołem. Na skutek klątwy wieś zapadła się pod ziemię, a w jej miejscu wytrysnęło źródełko, którego woda miała leczyć choroby oczu. Obok źródełka ludzie wybudowali kapliczkę.
Dąb Rozdrażewskich – znajduje się przy trasie Krotoszyn – Sulmierzyce. Miejsce, gdzie w czasie Potopu Szwedzkiego gromadzili się do walki okoliczni mieszkańcy pod dowództwem Jakuba Rozdrażewskiego.
„Brygida” – w Leśnictwie Lilia, przy Starym Kobylinie. Kamień upamiętniający rozstrzelanie przez Niemców trzech Polaków, byłych uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Piramidy Krotoszyńskie (Smoszewskie) – w Leśnictwie Smoszew. Wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe. Największe z 37 kurhanów przekraczają średnicę 20 m i wysokość 2 m.
Krzyż wotywny i kurhan z tablicą „Twórców kultury Kobylina i okolic” w Leśnictwie Kuklinów, uroczysko Biała Róża – ufundowany po II wojnie światowej przez Stanisława Świderskiego w miejscu, gdzie został aresztowany przez Niemców. Po ocaleniu z więzienia w Rawiczu i po ciężkiej chorobie powstawiał krzyż w ramach podziękowania. Jego syn – ortopeda Gerwazy Świderski zainicjował w tym miejscu „Kurhan nad Odrą”, do którego kamienia dokładają okoliczni mieszkańcy i pacjenci doktora Świderskiego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)