Dokarmiasz cały ten ptasi drobiazg – rób to systematycznie

Dokarmiasz cały ten ptasi drobiazg – rób to systematycznie
Dokarmiasz cały ten ptasi drobiazg – rób to systematycznie © archiwum

Zimą wielu z nas zastanawia się, jak najlepiej zadbać o naszych skrzydlatych pobratymców. Na parapetach i w ogródkach pojawiają się karmniki, do których nie zawsze trafia wartościowy pokarm. Jak więc prawidłowo dokarmiać ptaki?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdy miłośnik przyrody wie, że obserwowanie ptasiego życia przy karmniku daje wiele satysfakcji. Przyloty, odloty i kłótnie rozmaitych gatunków można oglądać godzinami. Jednak dokarmianie to bardzo odpowiedzialne zajęcie.

SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA
Zimowe dni są bardzo krótkie, a noce długi i często mroźne. Wróble, sikorki i cały ten „ptaki drobiazg” nie może zgromadzić dużych zapasów tłuszczu i musi codziennie uzupełniać energię. Jeśli przyzwyczaimy je do świeżych dostaw pokarmu, a pewnego poranka zastaną pusta stołówkę, mogą nie zdążyć znaleźć nowej i zginą z głodu. Ważna jest zatem systematyczność i konsekwencja bez względu na warunki pogodowe.

BEZPIECZNA JADŁODAJNIA
Sam karmnik powinien być ustawiony w miejscu, do którego ptaki będą miały łatwy dostęp. Nigdy w oszklonych altanach, ponieważ spłoszone ptaki mogłyby rozbijać się na szybach. Śmiertelnym zagrożeniem są również koty. Nie powinny mieć one możliwości zaatakowania ucztującej skrzydlatej gawiedzi.

PTASIE GUSTA KULINARNE
Aby odwiedzały nas rozmaite gatunki, warto poznać ich gusta kulinarne i dostosować wykładany pokarm do potrzeb do każdego z nich. Wróble, dzwońce i grubodzioby chętnie korzystają z rozmaitych nasion (proso, pszenica), ale największym przysmakiem jest dla nich słonecznik. Sikorki, kowaliki i dzięcioły to smakosze kul tłuszczowych, słoniny oraz tłuszczowych orzechów. Kawałkami jabłek lub gruszek i suszonymi jagodami żywią się kosy i kwiczoły. Wszyscy goście ucieszą się z wody, która w mroźne dni jest dla nich w naturze niedostępna.

CZYM NIE KARMIĆ PTAKÓW?
Do karmników nie wkładajmy chleba, wpływającego niekorzystnie na przewód pokarmowy naszych podopiecznych. Nie należy również podawać ptakom pokarmów solonych i kandyzowanych. Powodują one wzrost pragnienia, a woda jest zwykle zamarznięta. Karma powinna być zawsze świeża, a słonina niezjełczała. Lepiej nie dokarmiać niż zaszkodzić zepsutym pokarmem. Usuwajmy też niedojedzone resztki przy każdym uzupełnieniu stołówki. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni, która może zaszkodzić awifaunie i podobnie jak ludziom.

ODPOWIEDNI KARMNIK
Konstrukcja karmnika powinna zapobiegać zawilgoceniu nasion. Zatem daszek musi być wyraźnie większy od podłogi, uniemożliwiającej łatwe czyszczenie. Również wielkość całości ma znaczenie i powinna być dostosowana do rozmiaru gości. Zbyt obszerne karmniki umożliwiają żerowanie gołębiom i ptakom krukowatym, które doskonale radzą sobie w czasie zimy, a odganiają mniejsze gatunki, najbardziej potrzebuję naszej pomocy.

NIE MIESZAJ
Warto pamiętać, żeby nie mieszać pokarmu dla różnych grup ptaków, np. ziarna z suszonymi owocami, gdyż po wizycie wróbli lub sikorek nasiona zostaną zjedzone, a owoce rozrzucone. Idealne byłoby ustawienie osobnych karmników dla każdej grupy.

Publikacja:
Przemysław Świerblewski
Przemysław Świerblewski Dział: Co w lesie „piszczy”?
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)