• Krotoszyn

Ogrzewaj dom drewnem

Ogrzewaj dom drewnem
Ogrzewaj dom drewnem © archiwum

Minusowe temperatury na zewnątrz sprawiają, że każdy z nas marzy, by schronić się w przytulnym i ciepłym domu. Nasze mieszkania ogrzewamy na wiele sposobów, jednak nie każdy z nich jest dobry, tani i przyjazny dla środowiska. W przeciwieństwie do opalania drewnem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Drewno to surowiec odnawialny, ekologiczny, dostępny, tani i wydajny. Do XIX wieku było najpopularniejszym paliwem na świecie. Po rewolucji przemysłowej w Europie zostało jednak wyparte przez węgiel i pochodne ropy naftowej. Na szczęście wzrost świadomości społecznej sprawił, że coraz więcej osób wraca do ogrzewania domu surowcem odnawialnym.

ZEROWY BILANS CO2
Drewno jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale jest również atrakcyjniejsze cenowo niż węgiel, gaz czy prąd – biorąc pod uwagę relację ceny do wydajności energetycznej. Co ważne – bilans dwutlenku węgla podczas spalania jest zerowy – w tym procesie wydziela się dokładnie tyle tego pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. W czasie spalania nie powstaje również smog, który jest szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

WYBIERZ ODPOWIEDNI GATUNEK
Warto jednak pamiętać, że nie każde drewno w równym stopniu nadaje się do palenia. Jako opał najlepiej wykorzystywać drewno gatunków drzew o największej gęstości – czyli stosunku masy drewna do jego objętości. Tu najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste, takie jak grab, buk czy dąb. Natomiast brzoza czy świerk często są wybierane jako drewno kominkowe – ze względu na wytwarzane przez nie efekty dźwiękowe. Spalane drewno tego gatunku przyjemnie „trzaska” w kominku, tworząc klimatyczny nastrój.

KUPUJ W NADLEŚNICTWIE
Ważne jest takie miejsce, z którego zakupimy drewno opałowe. Musi być to legalne źródło – jak Lasy Państwowe. Dzięki temu mamy pewność, że jest dobrej jakości a jego pozyskanie negatywnie nie wpłynęło na gospodarkę leśną. Kupując drewno z Nadleśnictwa Krotoszyn, wiemy, że będzie ono pochodziło z legalnego źródła, z międzynarodowym certyfikatem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Otrzymamy również dowód sprzedaży – asygnata. Sprzedaż drewna opałowego prowadzona jest w każdej z leśniczówek. Dla wygody kupujących zainstalowano w nich również terminale kart płatniczych, więc nie ma konieczności posiadania przy sobie gotówki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)