• piątek, 26 październik 2018 12:41

Bezpieczny wyjazd na 1 listopada

Bezpieczny wyjazd na 1 listopada
Bezpieczny wyjazd na 1 listopada © archiwum

Planujesz wyjazd na Wszystkich Świętych. Dobrze się przygotuj – zmienna pogoda, mgła, śliska nawierzchnia, tło na drogach i szarżujący kierowcy. Warto przed wyjazdem zrobić przegląd samochodu i zaopatrzyć się w CB radio.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przed wyjazdem sprawdź akumulator (jeśli szwankuje, to koniecznie trzeba go wymienić) i całą instalację elektryczną, hamulce oraz świece (szczególnie ważne w autach z silnikiem Diesla). Dobrze jest w warsztacie skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych i ustawienie świateł. Pamiętaj, że auto będzie bardziej obciążone niż zazwyczaj. Sam sprawdź kondycję wycieraczek, a jeśli nie zbierają dokładnie zanieczyszczeń z szyby, wymień ich pióra na nowe. Uzupełnij płyn do spryskiwaczy. Zaopatrz się w dobry zestaw skrobaków – przymrozki o tej porze roku mogą dać ci się we znaki.

PRZYGOTUJ SIĘ NA KORKI
Warto pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży i koców, latarki, termosu z gorąca herbatą i kanapek, a przynajmniej czekolady. Może się nie przydadzą, ale długie korki na autostradach pokazały, że lepiej być przygotowanym na trudy długiej podróży. Do bagażnika obok kabli zapakuj także linkę holowniczą. Pamiętaj o zestawie odblasków dla siebie i członków rodziny – chodzenie z nimi po zmroku poza miastem jest obowiązkowe, a w mieście poprawia bezpieczeństwo. Warto je mieć, bo pod cmentarzem panuje chaos i nietrudne o potrącenie przez samochód.
Weź mapę samochodową. Na co dzień pewnie korzystasz z nawigacji smartfonie. Niektóre mają funkcję ostrzegania o korkach, wypadkach czy remontach. Jednak żadna aplikacja ci się nie przyda, jeśli przestaniesz mieć dostępu do Internetu. A to w podróży zdarza się bardzo często. Jak widać sprawdzisz, co cię czeka na drodze?

CB RADIO CI POMOŻE
Jest na to bardzo dobra rada – kup sobie CB radio. Nie bez powodu korzystają z tego rozwiązania zawodowi kierowcy. Spędzają wiele godzin za kółkiem i mają ogromne doświadczenie. Wiedzą, że CB radio to najlepsze źródło informacji o sytuacji na drodze. Nie należy od dostępu do Internetu.
Przez CB radio zawczasu dowiesz się o zatorze na drodze, a inni kierowcy podpowiedzą ci, jak szybko i sprawnie go ominąć. Ostrzegą przed kontrolą radarową i przed gwałtowną zmianą pogody. O tej porze roku łatwo o deszcz, śliską nawierzchnię czy o pojawienie znienacka, a bardzo niebezpieczną mgłę.

NIE MUSISZ UŻYWAĆ „GRUSZKI”
Żeby zacząć używać CB radia, nie potrzebujesz żadnej rejestracji czy pozwoleń. Każdy może je mieć i z niego korzystać. Jeśli myślisz o bezpieczeństwie jazdy, bo „gruszkę” trzeba chwycić, żeby przez nią rozmawiać, to nie musisz się o to obawiać.
W nowoczesnych modelach wiodących marek, np. President, dostępna jest funkcja VOX, która umożliwia głosową obsługę radia bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Antena także nie musi być tak długa, jak kiedyś. Są już anteny z podstawą magnetyczną, dużo mniejsze, choć nie mniej skuteczne.
Niektórzy obawiają się montować CB radio w nowym samochodzie, który wciąż jest objęty gwarancją producenta. Tymczasem CB radio wymaga tylko niewielkiej ingerencji w tapicerkę. Radia są tak małe gabarytowo, że można je umieścić w schowkach, w podłokietnikach, a nawet w bagażniku samochodu. Najlepiej montaż CB radia zlecić dachowcom w profesjonalnym serwisie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)