• Kraj

Latem uważajcie na barszcz Sosnowskiego!

Latem uważajcie na barszcz Sosnowskiego!
Latem uważajcie na barszcz Sosnowskiego! © archiwum

Ostatnia fala upałów potęguje szkodliwości barszczu Sosnowskiego – niebezpiecznej rośliny powodującej bolesne poparzenia. To właśnie latem jest ona najgroźniejsza. Miejmy się na baczności w czasie letnich spacerów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Chrońmy nasze dzieci i zwierzęta, zwłaszcza te małe, jak nasze psy. – Szkodliwość barszczu Sosnowskiego potęguje słoneczna pogoda i upały – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przez panujące upały wzrasta liczba pacjentów z bolesnymi poparzeniami, których nabawili się przez kontakt z tą niebezpieczną rośliną. Informują o tym lekarze rodzinni z całej Wielkopolski, również z Krotoszyna i okolic. – Widząc duży chwast unikajmy przypadkowego dotknięcia go nogą czy ręką. Strzeżmy się także dłuższego przebywania w sąsiedztwie tej rośliny. Szczególnie teraz, gdy słońce ostro grzeje, a temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Gdy jednak dojdzie do oparzenia i na skórze pojawią się charakterystyczne pęcherze, należy działać natychmiast. Konieczne jest przemycie oparzenia dużą ilością wody. W przypadku kontaktu oczu z roślkiną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować się z okulistą. Zaleca się także uprać odzież – radzi Janicka.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)