• Kraj

Szacują straty klęski suszy

Szacują straty klęski suszy
Szacują straty klęski suszy © archiwum

Powierzchnia wszystkich upraw w Polsce, na których odnotowano szkody – spowodowane suszą – wyniosła ponad 2,5 mln ha. Pojawiły się one w 147 tys. gospodarstwach rolnych. Szacunkowa wartość start to, według ministerstwa rolnictwa, ponad 2 miliardy złotych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Informowaliśmy już o tym na naszych łamach. Warto dodać, że w naszym województwie komisje zakończyły już szacowanie szkód, podobnie jak w zachodniopomorskim, podlaskim i lubuskim. I niestety, najwięcej gospodarstw, w których odnotowano skutku suszy jest właśnie w Wielkopolsce – ponad 41 tys. na powierzchni 625 ha. Drugie jest woj. podlaskie – ponad 18 tys. a trzecie pomorskie – ponad 14 tys. Nie są to ostateczne dane, bo na 2 089 komisji klęskowych, starty szacuje jeszcze 1 664.

A na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy? Wstępnie mówi się, że resort ma na pomoc 800 000 tys. zł. Nie wiadomo jednak, jaka kwota będzie przysługiwała do hektara powierzchni upraw, w których szkody wyniosły co najmniej 30 proc. Stawka będzie znana dopiero po wejściu w życie odpowiednich przepisów. Jak zapewnia ministerstwo rolnictwa, gospodarze dowiedzą się o tym nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie pomocy. – Określenie stawki będzie możliwe po przekazaniu do MRiRW zbiorczych protokołów z szacowania strat – zapewnia Małgorzata Książyk z Biura Prasowego MRiRW.

Ale według szacunkowych założeń gospodarze, którzy stracili ponad 70 procent upraw mają otrzymać pomoc w wysokości 1 000 zł od jednego hektara, natomiast w przypadku gospodarstw, w których straty wyniosły od 30 do 70 procent wysokości odszkodowania wyznaczona zostanie na podstawie raportów sporządzonych po zliczeniu strat.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)